REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nowa cena ekogroszku. Sklep PGG zmienił cennik

Minął nieco ponad miesiąc, gdy Tauron Wydobycie zdecydował się na korektę cennika. Teraz na podobny krok zdecydował się sklep Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Różnice w cenach są bardzo wyraźne i sięgają nawet 200 zł na tonie. Co na to trzecia spółka wydobywcza, która też sprzedaje węgiel klientom indywidualnym – Węglokoks Kraj?

14.11.2023
12:29
sklep-PGG-cena-wegla
REKLAMA

Tauron Wydobycie zmienił ceny opału z początkiem października, przy okazji startu sezonu grzewczego. Wcześniej workowany ekogroszek było od 1799 do 1849 zł, a po obniżce trzeba było zapłacić tylko 1699 zł. Pozostałe spółki wydobywcze, które też zaczęły handlować węglem z klientami indywidualnymi, czyli PGG i Węglokoks Kraj na taki ruch Tauronu Wydobycia nie zareagowały. Do teraz. W sklepie PGG właśnie zaczął obowiązywać nowy cennik.

REKLAMA

Węglokoksie Kraj za to na razie wszystko po staremu: groszek premium (luzem i workowany), kostka i orzech są po 1968 zł, a za Bobrek groszek plus (luzem) trzeba zapłacić 1599 zł.

Sklep PGG z nowymi cenami opału

Ponad miesiąc trzeba było czekać na jakąkolwiek reakcję PGG. I wreszcie jest: sklep PGG też zmienił swoje ceny. Wcześniej ekogroszek Karlik, Karolinka i Pieklorz (workowany lub luzem) był za 1750 zł. A teraz jest za 1550 zł. Pieklorz luzem można kupić już nawet za 1300 zł (wcześniej 1500 zł). Z kolei za węgiel typu kostka lub orzech (w zależności od kopalni) trzeba było zapłacić od 1200 do 1370 zł. Teraz to od 1100 do 1270 zł. Groszek 5-25 mm z KWK Mysłowice-Wesoła jest obecnie od 1120 zł (a był za 1320 zł). Na stronie sklepu PGG zmienia się też często lista Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Obecnie jest ich w sumie 193: najmniej w zachodniopomorskim (jeden KDW), a najwięcej w śląskim - 42.

Więcej o sklepie PGG przeczytasz na Spider’s Web:

Na aukcjach internetowych raczej bez zmian. Na Allegro za najdroższy ekogroszek trzeba zapłacić ponad 4500 zł. Ale nie ma też najmniejszego problemu, żeby trafić opał znacznie taniej, ekogroszek workowany Czarne Złoto Kazachstanu kosztuje 1555 zł, a Sobianek Tygrys jest za 1889 zł. Na OLX można znaleźć bardzo korzystne okazje. Na przykład pakiet blisko 3 ton za 4850 zł.

Do sprzedaży suchutki ekogroszek Karlik i Ekogrosik. Karlik 2 tony, Ekogrosik 775 kg. Sprzedaż tylko w całości. Cena 1750 zł za tonę. Odbiór osobisty - informuje sprzedawca.

Cena węgla pod presją cyberataków

W portach ARA spokój. Obecnie za tonę czarnego złota trzeba tam zapłacić ok. 124 dol. To znacznie mniej niż rok temu, kiedy rozpędzony już kryzys energetyczny wywindował cenę węgla do poziomu ok. 195 dol. Do tych poziomów cenowych coraz bardziej nie pasują stawki w Polsce, te dla energetyki zawodowej i ciepłowni. W pierwszym przypadku we wrześniu 2023 r. obowiązywała cena 741,22 zł (przy obecnym kursie to niecałe 180 dol.). Ciepłownie z kolei we wrześniu br. płaciły za tonę węgla 934,75 zł (ok. 226 dol.).

REKLAMA

Ale rynkowi analitycy zwracają uwagę, że niebawem światową ceną węgla może porządnie szarpnąć. A to dlatego, że spółka DP World z siedzibą w Dubaju, jedna z największych na świecie pośredników w handlu, wykryła cyberwłamaniu i z tego powodu musiała ograniczyć dostęp do czterech największych portów Australii.

Ta przerwa prawdopodobnie potrwa kilka dni i będzie miała wpływ na przepływ towarów do i z kraju - twierdzi Darren Goldie, australijski Krajowy Koordynator ds. Cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA