REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Tak się teraz wynajmuje mieszkania w Polsce. Simpl.rent zgarnęło z rynku półtora miliona złotych

Simpl.rent za cel postawił sobie przyspieszenie procesu wynajmu mieszkań i uczynienie go bezpieczniejszym. Umożliwia między innymi skorzystanie z gwarancji płatności, dzięki wykorzystaniu pakietów ubezpieczeniowych przygotowanych wspólnie z PZU.

20.06.2022
8:54
Tak się teraz wynajmuje mieszkania w Polsce. Simpl.rent zgarnęło z rynku półtora miliona złotych
REKLAMA

Simpl.rent rozwiązuje problem braku zaufania na rynku najmu. Pierwszym produktem firmy – jeszcze w 2019 roku – była weryfikacja najemcy, która miała dać właścicielowi mieszkania pewność, że wywiąże się on z należności. Dziś startup stara się zintegrować cały proces najmu od początku do końca, dzięki produktom ubezpieczeniowym.

REKLAMA

Rynek wynajmu mieszkań to jedna z najbardziej konserwatywnych branż, która do tej pory działała na papierze

– mówi Filip Dykas, współzałożyciel simpl.rent.

Simpl.rent sprawdza wiarygodność potencjalnego najemcy pod kątem tożsamości, historii kredytowej oraz wysokości zarobków w stosunku do kwoty czynszu nieruchomości, dzięki integracji z instytucjami finansowymi.

Drugim, kluczowym produktem tworzonym wspólnie z PZU są pakiety ubezpieczeniowe dla najemcy i wynajmującego.

Jeśli z jakichś powodów najemca przez trzy miesiące nie będzie płacił czynszu, ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu równowartość maksymalnie trzech czynszów (do kwoty 9000 zł) – mówi Piotr Pajda, współtwórca simpl.rent.

Ubezpieczenie chroni wyposażenie mieszkania od skutków zdarzeń losowych, m.in. zalania czy pożaru. Obejmuje też zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy prawnika w sprawach związanych z wynajmem, np., gdy nieuczciwy lokator nie będzie chciał się wyprowadzić (ubezpieczenie ochrony prawnej) oraz fachowca, np. hydraulika czy elektryka, w razie koniecznych napraw domowych (ubezpieczenie Pomoc w Domu).

W pakiecie jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które może przydać się wynajmującemu, gdy np. w wyniku niezawinionej przez najemcę awarii instalacji woda zaleje mieszkanie sąsiada oraz zniszczy dywan będący własnością najemcy. Wówczas odpowiednie odszkodowania dostaną i sąsiad, i najemca – podkreśla Piotr Pajda.

Produkty dla najemcy to zaś lustrzane odbicie tych dla wynajmującego. Obok OC w życiu prywatnym mamy więc ubezpieczenie rzeczy znajdujących się w mieszkaniu i pomoc złotej rączki w czasie awarii. Najemcy mogą skorzystać również z pomocy prawnej np., gdy właściciel bez uprzedzenia i wbrew umowie podniesie czynsz najmu.

Polski rynek wynajmu – rozdrobniony i pozbawiony profesjonalizacji

Jak wskazują dane Eurostatu z 2018 roku około 4,2 proc. gospodarstw domowych najmuje mieszkanie i płaci czynsz na poziomie rynkowym. W porównaniu do krajów Unii Europejskiej Polski rynek pozostaje wciąż poniżej europejskiej średniej (21 proc.) pod względem odsetka gospodarstw domowych zajmujących mieszkanie na podstawie umowy najmu. Twórcy simpl.rent podkreślają, że stwarza to duże perspektyw rozwoju, zwłaszcza, że najemcy instytucjonalni celują w dostarczenie na rynek 100 tys. mieszkań w horyzoncie 7 lat.

Do najważniejszych wydarzeń w tej sferze należy m.in. przejęcie w 2019 r. przez niemiecki fundusz TAG Immobilien dewelopera Vantage Development i ogłoszenie planów zbudowania portfela 10 tys. mieszkań na wynajem. Rok później na nasz rynek wszedł zaś szwedzki Heimstaden Bostad.

Simpl.rent celuje nie tylko w klientów instytucjonalnych, ale również w partnerstwa z serwisami, gdzie ludzie szukają mieszkań, jak OLX i Otodom. W ich nawiązywaniu na pewno pomoże właśnie domknięta runda inwestycyjna.

1,5 mln zł od Black Pearls VC

Fundusz, który w swoim portfolio ma m.in. w Autenti, Telemedi czy Nordigen był liderem rundy seedowej, w której wziął również udział fundusz Kogito Ventures.

Dzięki finansowaniu możemy to kontynuować, budować kolejne elementy ścieżki klientów, przyspieszyć profesjonalizację rynku w Polsce i przygotować się podbój kolejnych rynków – mówi Filip Dykas.

REKLAMA

Platforma ma w przyszłości pozwolić najemcy i wynajmującemu na dopięcie formalności, podpisanie umowy i dokonanie płatności za kaucję bezpośrednio w simpl.rent. Równolegle firma chce wychodzić na inne, europejskie rynki.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zintegrowanie elementów potrzebnych do przeprowadzenia weryfikacji i potem dodania kolejnych produktów, a rynki w poszczególnych krajach mają różne prawo, tradycje czy standardy – podsumowuje Piotr Pajda.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA