REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Saudowie odkryli dwa wielkie złoża. Nie, wcale nie ropy

Być może o Saudi Aramco będzie w Polsce jeszcze bardzo głośno, po tym, jak koalicja, która zamierza utworzyć nowy rząd zapowiada rozliczenie transakcji przejęcia udziałów przez giganta w Grupie Lotos. Na razie Saudowie zamierzają za to stać się znaczącym graczem na rynku gazu i ogłosili właśnie odkrycie dwóch nowych złóż tego surowca.

21.11.2023
3:27
Orlen-saudi-aramco-negocjacje
REKLAMA

To jedna z zapowiedzi nowego rządu, który ma być powołany w połowie grudnia. Ekipa pod sterami Donalda Tuska zamierza prześwietlić dokładnie transakcję, w wyniku której Saudi Aramco przejęła część udziałów w Grupie Lotos. Podobno ta umowa naraża nasze bezpieczeństwo energetyczne. Chociaż nie brakuje też ekspertów, którzy są przekonani, że wszystko poszło zgodnie z prawem.

REKLAMA

Umowy zawarte przez PKN Orlen z Saudi Aramco zostały przygotowane przez renomowane kancelarie polskie i zagraniczne, zgodni z najwyższymi standardami. Co więcej umowy te zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską w zakresie zgodności z unijnym prawem konkurencji - przypomina dr Artur Bartoszewicz, ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Z pewnością perspektywy polskiego dochodzenia mało przejmują szefostwo Saudi Aramco, które skoncentrowane obecnie jest na czymś zupełnie innym. Arabska spółka już wie, jak to jest dzielić i rządzić na rynku ropy, ale coraz bardziej chce też spróbować swoich sił na rynku gazu. I ma ku temu coraz więcej sposobności.

Gaz ziemny: Saudi Aramco z dwoma nowymi złożami

Saudi Aramco ma w planach kolejne inwestycje w LNG, zgodnie zresztą z wcześniejszymi zapowiedziami. Chodzi m.in. o przejmowanie udziałów w Porth Arthur LNG w Stanach Zjednoczonych , czy wykup pakietu mniejszościowego w LNG MidOcean Energy.

LNG jest ważny. Rozważamy dodatkowe inwestycje, które są obecnie w przygotowaniu, aby stać się jednym z wiodących graczy na rynku LNG - mówił niedawno Amin Nasser, dyrektor naczelny Saudi Aramco.

Więcej o Saudi Aramco przeczytasz na Spider’s Web:

Spółka najwyraźniej kontynuuje swoje gazowe plany. Teraz Saudi Aramco informuje o odkryciu dwóch nowych złóż gazu ziemnego. To zbliża spółkę do jej strategicznych celów: zwiększenia produkcji gazu (w porównaniu do 2021 r.) o 50 proc. do 2030 r. 

Gaz ziemny odkryto także w pięciu złożach na odkrytych wcześniej złożach - przekazał saudyjski minister energii książe Abdulaziza bin Salmana.

REKLAMA

Cena gazu na razie pozostaje niewzruszona

Czy te gazowy skręt Saudi Aramco ma jakiś wpływ na rynek? Na razie chyba nie, tak przynajmniej sugerują ceny. Na giełdzie Dutch TTF Natural Gas Futures obecnie 1 MWh gazu kosztuje ok. 47 euro. Takie poziomy cenowe, z wahaniami od 42 do 58 euro, obowiązują mniej więcej od marca br. Rok temu, w środku napędzanego przez Moskwę kryzysu energetycznego, byliśmy w zupełnie innej rzeczywistości, cena gazu śrubowała kolejne rekordy, a 1 MWh potrafiła kosztowała aż ponad 126 euro.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA