REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Rewolucja w składce zdrowotnej. Opieka lekarska bez ubezpieczenia? Proszę bardzo, prawie załatwione

To miała być wielka reforma pośredniaków. Rząd pracował nad nią z kilka lat. Powód? Urzędy pracy zatykane są przez Polaków, którzy wcale pracy nie szukają, a chcą jedynie mieć ubezpieczenie zdrowotne. Miało być więc tak, że nie idziesz do urzędu pracy, tylko zgłaszasz się do ZUS i załatwione. Ale Ministerstwo Zdrowia na ostatniej prostej spanikowało, bo przecież ludzie będą zamykać firmy i przechodzić do szarej strefy, żeby mieć NFZ za darmo. No i zaczęło się kombinowanie.

11.01.2023
5:56
Rewolucja w składce zdrowotnej. Opieka lekarska bez ubezpieczenia? Proszę bardzo, prawie załatwione
REKLAMA

Do urzędu pracy idziesz po pracę, a po darmowe ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. Jak nie masz innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, bo nie pracujesz, dostaniesz je, jak złożysz wniosek do Zakładu. Wydawało się, że wszystko zostało ustalone.

REKLAMA

NFZ za darmo nie może być zbyt łatwo dostępny

W trakcie konsultacji społecznych Ministerstwo Zdrowia zrozumiało, że żyjemy w Polsce. Skoro kilka milionów Polaków pracujących de facto na etacie potrafi przez lata udawać, że prowadzi firmę, to dlaczego nie mogliby teraz udawać, że firmy nie prowadzą? Likwidujesz działalność i zamiast płacić podwyższone przez Polski Ład składki zdrowotne opiekę lekarska masz za darmo. A w gratisie przecież podatków nie zapłacisz.

undefined

Ucieczka do szarej strefy, szczególnie w czasie kryzysu gospodarczego, zawsze jest atrakcyjna dla wielu, ale jak im się dorzuci jeszcze jeden bonus, to już pokusa stałaby się zbyt wielka.

Albo od innej strony. Ministerstwo Zdrowia w uwagach do projektu ustawy pisze, że to właśnie chęć posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jest dla wielu motywacją, by z szarej strefy albo z bezrobocia wyjść. Teraz tej motywacji nie będzie, skoro ubezpieczenie zdrowotne ma być za darmo i to na wniosek przy minimum formalności. Zatem trzeba to zmienić.

Moim zdaniem te argumenty od początku były jasne, różnica polega na tym, że teraz rząd ma znacznie większą potrzebę oszczędzania niż choćby rok temu, więc tnie, gdzie umie.

Tak czy inaczej, projekt ustawy o aktywności zawodowej musi się zmienić, a krąg osób, które będą miały prawo do darmowego ubezpieczenia zdrowotnego na zgłoszenie się zawęzi. A raczej, wprowadzone zostaną bariery, które mają trochę przestraszyć potencjalnych wyłudzaczy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać ubezpieczenie zdrowotne

Warunki, by otrzymać darmowe ubezpieczenie zdrowotne:

  • zamieszkanie na terenie Polski i przebywanie w kraju w momencie składania wniosku
  • niepodleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu
  • przychody nie będą mogły być wyższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie 1745 zł brutto).

A co najważniejsze, trzeba będzie potwierdzić spełnienie tych warunków w oświadczeniu pod groźbą poniesienia odpowiedzialności karnej.

A, no i odnawiać wniosek o darmowe ubezpieczenie w ZUS co sześć miesięcy i co sześć miesięcy pod groźbą kary składać oświadczenia.

REKLAMA

Czy to odstraszy wyłudzaczy? Tych najbardziej perfidnych nie sądzę. Ale tych, co lubią cwaniakować, bo ich jeszcze nikt za rękę nie złapał jako udawanych przedsiębiorców, być może. Będzie to jednak wymagało, by urzędnicy ZUS przynajmniej od czasu do czasu wyrywkowo naprawdę sprawdzali te oświadczenia i dawali popalić oszustom. A w ZUS – jakby to powiedzieć – rąk do pracy nie ma zbyt wielu i już nikt nie może się pozbierać z dotychczasową pracą. Mimo to, błagam, poudawajmy te kontrole! Nie pozwalajmy się okradać, bo jak coś jest wspólne, publiczne, to wcale nie znaczy, że jest niczyje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA