REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Pracodawca sprawdzi nas alkomatem i narkotestem. Możemy niechcący wyjść na ćpunów

Kodeks pracy wkrótce pozwoli pracodawcom na kontrolowanie trzeźwości pracowników – nawet w czasie pracy zdalnej w domu. Dotychczas pijani i pod wpływem narkotyków pracownicy mogli kpić sobie z prawa, co często oznaczało realne zagrożenie dla innych, więc będzie to zmiana na plus. Niestety są też skutki uboczne nowych przepisów i chodzi o możliwość ujawnienia medycznych sekretów, z których nie musimy się nikomu tłumaczyć.

10.01.2023
6:57
Pracodawca sprawdzi nas alkomatem i narkotestem. Możemy niechcący wyjść na ćpunów
REKLAMA

Prace nad nowelizacją Kodeksu pracy są już właściwie na finiszu i powinny zacząć obowiązywać od 1 marca, ale możliwe, że część z nich nawet wcześniej. Zmian jest sporo – od uregulowania pracy zdalnej po wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców. Niestety już wiadomo, że przy tak gruntownych zmianach nie ustrzeżono się błędów.

REKLAMA

THC na czarnej liście Ministerstwa Zdrowia

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, sprawdzanie pracowników pod kątem obecności narkotyków czy dopalaczy może doprowadzić do ujawnienia stosowania legalnych leków, co może mieć negatywne skutki dla zatrudnionych. Chodzi o sytuację, gdy badanie wykryje obecność leków psychotropowych, a pracodawca nabierze wątpliwości, czy to przejaw legalnej kuracji medycznej.

Problem polega na zbyt restrykcyjnych zapisach dotyczących zażywania środków działających podobnie do alkoholu. W projekcie ustawy ich nie zdefiniowano, pozostawiając to do uregulowania w rozporządzeniu. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia chce, by na czarnej liście znalazły się takie substancje jak opioidy, kokaina, amfetamina, ale także tetrahydrokanabinole (substancja czynna w marihuanie medycznej) i benzodiazepiny (leki na uspokojenie). Tak się jednak składa, że wiele z nich to składniki wielu leków wykorzystywanych w leczeniu poważnych chorób.

Leki nie tylko na zaburzenia psychiczne

Cytowany przez „DGP” konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki wskazuje, że lego typu leki są stosowane nie tylko w chorobach psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe z napadami paniki czy zaburzenia snu, ale także w dolegliwościach ze strony układu krążenia czy pokarmowego i wielu innych. Bywają też stosowanie w leczeniu niektórych uczuleń. Jeśli ktoś stosuje tego typu leki, badanie narkotestem może wykazać obecność substancji niedozwolonych, co może sprowadzić na taką osobę poważne kłopoty i konieczność wykazania swojej niewinności.

REKLAMA

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy pracownik będzie mógł pracować całkowicie zdalnie albo w trybie hybrydowym, czyli na przykład trzy razy w tygodniu pojawiać się w biurze, a pozostałe dwa pracować w domu. Będzie to podlegało uzgodnieniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pojawi się też instytucja pracy zdalnej na żądanie. Jeśli pracownika obowiązuje pełny tryb stacjonarny, w uzasadnionych okolicznościach, do 24 razy w roku będzie mógł poprosić o pracę zdalną.

Kontrowersje budzą za to kontrole trzeźwości pracowników „na zdalnej”. Pracodawca będzie mógł w każdej chwili przeprowadzić badanie pracownika pod kątem obecności alkoholu lub środków odurzających we krwi. Nie wystarczy nie odbierać telefonu i nie otwierać drzwi, bo pracodawca będzie mógł wezwać policję do przeprowadzenia kontroli.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA