REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Specjalna aplikacja ma w tym pomóc Polakom

Chcesz zacząć świadomie oszczędzać energię? W takim razie to idealne rozwiązanie dla ciebie. Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska. Przy okazji pozwoli też zmniejszyć rachunki za prąd.

01.04.2023
14:32
ceny-energii-w-Polsce-w-2023
REKLAMA

Aplikacja mobilna Energetyczny Kompas to wspólne dzieło PSE i spółki PSE Innowacje. Można ją pobrać zarówno na system Android, jak i iOS. Dzięki temu rozwiązaniu możemy prześledzić energetyczne godziny szczytu, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą. Są one wyznaczane na kolejny dzień (z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17.

REKLAMA

Zmniejszając zużycie prądu we wskazanych godzinach szczytu, obniżasz także swoje rachunki za prąd i dbasz o środowisko - radzą PSE.

Aplikacja pomoże zmniejszyć rachunki za prąd

PSE przypominają, że w sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. I właśnie unikanie takich kosztowych pułapek ma ułatwić aplikacja Energetyczny Kompas. Użytkownicy znajdą w niej także porady, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd. 

Warto wyłączyć urządzenia, z których nie korzystamy – na przykład telewizor w trybie czuwania może pobierać zaskakująco dużo prądu, podobnie jak zbędne oświetlenie - wskazują PSE.

PSE zwracają uwagę, że już wymieniając tradycyjną żarówkę 60 W na dającą podobne światło czterowatową żarówkę LED w ciągu dwóch miesięcy, można zaoszczędzić 22,33 zł. Z kolei z piekarnika najlepiej korzystać poza godzinami szczytu, bo jest to jedno z najbardziej energochłonnych domowych urządzeń – zużywa ok. 1,5 kWh energii elektrycznej na godzinę. Z kolei popularna farelka o mocy 2 kW przez trzy godziny zużywa tyle energii, co średniej klasy lodówka przez więcej niż cztery dni. A zastąpienie klasy energetycznej lodówki z G na A w ciągu dwóch miesięcy przyniesie ponad 44 zł oszczędności. 

Jeżeli korzystasz z pompy ciepła – zmniejsz temperaturę grzania o jeden-dwa stopnie w ciągu godzin szczytu - doradzają PSE.

Energetyczne godziny pomalowane na trzy kolory

REKLAMA

W aplikacji Energetyczny Kompas dobowe godziny podzielono na trzy rodzaje i wyróżniono je oddzielnymi kolorami. I tak: godziny pomalowane na zielono to te, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej i nie trzeba się wtedy aż tak martwić przyszłymi rachunkami z prąd. Z kolei na żółto oznaczone są godziny szczytu – w nich akurat szczególnie warto oszczędzać prąd, bo wtedy też energia jest po prostu najdroższa. Trzeci rodzaj to godziny czerwone - są pokazywane tylko wtedy, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna, wręcz alarmowa. Wówczas każda oszczędność jest bardzo ważna. A zużycie prądu powinno być ograniczone do wymaganego minimum.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA