REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Chcesz pracować zdalnie, hybrydowo czy tylko z biura? Zaskakujące wyniki badania

Pracownicy chcą pracować hybrydowo z przewagą pracy w biurze – przekonuje CBRE. Drugi najbardziej pożądany scenariusz – uwaga! – całkowity powrót do biur, a dopiero na trzecim miejscu znajduje się praca hybrydowa, ale z częstszą pracą z domu. Zgadzacie się z taką kolejnością? Bo CBRE przekonuje, że to pokrywają się z tym, co obserwujemy na polskim rynku.

07.03.2023
12:14
Chcesz pracować zdalnie, hybrydowo czy tylko z biura? Zaskakujące wyniki badania
REKLAMA

Pracownicy chcą wykonywać obowiązki służbowe i z biura, i z domu. Chociaż pandemia odpuściła, to z pracy zdalnej, najlepiej w wymiarze dwóch dni w tygodniu, nikt nie chciałby całkowicie rezygnować – wynika z najnowszego badania CBRE „The Global Live-Work-Shop Report 2022”.

REKLAMA

Pracownicy wcale nie chcą zrezygnować z przychodzenia do biura

Elastyczność w podejściu do tego, kiedy i skąd pracujemy, znalazła się w TOP3 kryteriów, branych pod uwagę przy zmianie pracy. Na pierwszym miejscu uplasowało się wynagrodzenie, które jest najważniejsze dla niemal 70 proc. badanych. Na drugim miejscu czas potrzebny na dojazd do biura (45 proc.), co – zdaniem autorów badania – pokazuje, że wcale nie jest tak, że zatrudnieni chcą całkowicie rezygnować z „przebywania w przestrzeni biurowej”.

Bardziej chodzi o możliwość łączenia pracy w biurze z home office i swobodny wybór, kiedy i w jakim systemie chcemy pracować (40 proc.) – czytamy we wnioskach z sondażu.

Niżej znalazły się takie czynniki jak kultura organizacyjna firmy wspierająca work-life balance czy rozbudowane możliwości rozwoju (szkolenia, jasno określona ścieżka kariery).

Z badania CBRE wynika, że firmy są w trakcie wypracowywania strategii pracy po pandemii. Spora część decyduje się na pracę hybrydową z dominacją przebywania pracowników w biurze. To najbardziej rozpowszechniony scenariusz funkcjonujący w ok. 45 proc. firm. Niecałe 40 proc. przedsiębiorstw cały czas pracuje w biurze, a ok. 15 proc. pracuje hybrydowo, ale z przewagą home office. Ciągła praca zdalna to scenariusz dotyczący ok. 5 proc. pracowników.

Praca hybrydowa 2+3 to najlepsza opcja

Wśród najbardziej preferowanych trybów pracy w przyszłości stała praca w biurze to idealny scenariusz tylko dla co piątego pracownika. Najwięcej przychylnych głosów zdobywa praca hybrydowa z przewagą pracy w biurze – 45 proc., 15 proc. wybrałoby pracę hybrydową z przewagą pracy w domu. Praca zdalna to scenariusz pożądany dla zaledwie 3 proc. pracowników.

Małgorzata Niewińska z CBRE przekonuje, że wyniki globalnego badania pokrywają się z praktyką obserwowaną na polskim rynku, ponieważ firmy najczęściej godzą się na dwa dni pracy zdalnej w tygodniu i pracy w biurze przez pozostałe dni.

REKLAMA

Widać jednak brak chęci powrotu na pełen etat do przestrzeni biurowej i nie ma się co dziwić. Pracownicy mocno przyzwyczaili się do tej opcji, bo poprawia to ich work-life balance, ale też co istotne, firmy wiedzą, że pracujący na home office są tak samo efektywni jak w biurze – wskazuje.

Jak dodaje, że z przeprowadzonego badania wynika, że połowa pracowników uważa, że po pandemii szefowie bardziej im ufają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA