REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Praca w IT. Znasz te języki? Będziesz przebierał w ofertach gigantów

Badanie Stack Overflow pokazuje, jakie technologie są najczęściej wykorzystywane przez deweloperów. Okazuje się, że Udemy to najpopularniejsza platforma z kursami, JavaScript technologia webowa, a AWS chmurowa. Kod najczęściej powstaje w Visual Studio Code, dokumentacja w Notion lub Confluence, a Zoom, Teamsy i Slack wykorzystywane są do współpracy synchronicznej.

28.12.2022
8:56
Praca w IT. Znasz te języki? Będziesz przebierał w ofertach gigantów
REKLAMA

Na początku nieco o demografii. Kim są developerzy, którzy wzięli udział w badaniu? Największa grupa, bo aż 48 proc. ma tytuł licencjata lub inżyniera. Blisko 24 proc. może pochwalić się magisterką.

REKLAMA

Wśród osób, które dopiero uczą się kodować, nieco mniejsza część respondentów może pochwalić się sformalizowanym wykształceniem. Jeśli zaś o samą naukę chodzi, to przeważają źródła online. Blisko 71 proc. korzysta z wideoplatform lub blogów, chcąc zyskać potrzebną wiedzę. Co ciekawe, na drugim miejscu w kategorii wiedzy online znajduje się Stack Overflow. Popularne forum z podpowiedziami wyprzedza jedynie dokumentacja technologiczna.

Wśród platform edukacyjnych najpopularniejsza jest Udemy

Pierwsze Udemy wyprzedza Courserę i Codecademy.

undefined

JavaScript wciąż na czele wśród języków programowania

Wśród developerów JavaScript jest niekwestionowanym królem wśród wykorzystywanych technologii. Jednak wśród osób, które dopiero uczą się programowania rośnie mu duża konkurencja ze strony HTML-a/CSS-a i Pythona. Nowicjusze zdecydowanie rzadziej wybierają SQL-a i TypeScript.

Najpopularniejsze bazy danych to MySQL i PostgreSQL

Coraz większą popularnością cieszą się SQLite i MongoDB.

Technologie chmurowe: AWS dla profesjonalistów

Heroku wygrywa wśród nowicjuszy dzięki swojej prostocie. Postawienie aplikacji od zera nie zajmuje tak dużo czasu, jak w przypadku AWS-a czy Google Cloud, które wygrywają w przypadku profesjonalnych developerów, którzy - zapewne - korzystają ze środowisk komercyjnych.

Node.js i React.js zdecydowanie liderują w kategorii technologii webowych, natomiast Visual Studio Code jest najpopularniejszą platformą, gdzie powstaje kod.

Jeśli asynchroniczna praca to tylko Jira lub Trello

Oba narzędzia służą do zarządzania projektami w zespołach rozproszonych. Jira jest jednak zdecydowanie popularniejsza w środowiskach korporacyjnych, niż Trello - prostsze i bardziej przystające do startupowych realiów.

Podobnie można porównać Confluence i Notion, służące m.in. do tworzenia dokumentacji. Notion jest zdecydowanie częściej wybierane przez początkujących.

W kontekście pracy synchronicznej przeważa wykorzystanie Zooma, Slacka i Teamsów. Google Chat czy Webex Teams cieszą się nieco mniejszą popularnością.

REKLAMA

W każdym z tych przypadków kluczowe jest posiadanie darmowej wersji próbnej. Właśnie w ten sposób deweloperzy najczęściej sprawdzają nowe technologie. To również rada dla początkujących startupów, które chcą trafić do szerokiej grupy odbiorców - bez oddania części produktu za darmo może być zdecydowanie trudniej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA