REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tak będzie wyglądał nowy banknot 1000 zł? Można by pomyśleć, że projekt czeka na wykorzystanie

Banknot o nominale 1000 zł z podobizną królowej Jadwigi to pomysł prezesa NBP, który spotkał się z przychylnym przyjęciem wśród Polaków. Projekt jest gotowy, pojawia się nawet na aukcjach w internecie, na dodatek wygląda bardzo efektownie – zdaniem niektórych to najładniejszy banknot zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha. Jest tylko jeden problem.

26.10.2021
17:04
Tak będzie wyglądał nowy banknot 1000 zł. Projekt z Jadwigą jest gotowy do wykorzystania
REKLAMA

Nowy banknot ma nominał 1000 zł. Można by pomyśleć, że wystarczy go tylko zmienić, bo autor serii, która jest w obiegu, przewidział dla królowej Jadwigi miejsce na pięćsetce. Prof. Adam Glapiński jako szef NBP konsekwentnie promuje obrót gotówkowy, a nowy nominał to tylko potwierdza. Przy okazji, pomysł wprowadzenia królowej na 500 zł utrącił jego poprzednik, a nie jak sugerują niektórzy, obecny prezes NBP.

REKLAMA

Nowy banknot 1000 zł z Jadwigą Andegaweńską to nie jakaś szczególnie nowa sprawa. O wprowadzeniu nominału 1000-złotowego z kobietą na awersie prezes Adam Glapiński wspominał już na przełomie lutego i marca.

Uznano wtedy, że święta Kościoła katolickiego, wywodząca się z kraju naszych bratanków, nadawałaby się do zajęcia poczesnego miejsca na 1000-złotówce jak nikt inny.

Projekt banknotu z królową jest gotowy od 1994 r. Co prawda Jadwiga widnieje na 500-złotówce, ale można mieć wrażenie – że zmiana nominału to najmniejszy problem w tym wypadku.

Niestety nie jest to takie proste, bo okazuje się, że projekt banknotu 500 zł z wizerunkiem Jadwigi nie został wykonany na zlecenie Narodowego Banku Polskiego i ten, nie mając do tego praw, nie mógłby go wykorzystać. Wszystko wskazuje, że Andrzej Heidrich, autor serii będącej w obiegu serii banknotów Władcy Polscy wykonał projekt banknotu z Jadwigą z rozpędu, w ramach własnej aktywności twórczej.

Banknot 1000 zł pojawi się do 2028 r.

O planach wprowadzenia przez Polskę banknotu, na którym po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat pojawiłaby się kobieta, prof. Adam Glapiński wspomniał kilka tygodni temu w wywiadzie dla Strefy Biznesu.

To będzie pierwszy wśród obecnych w powszechnym obiegu banknot z wizerunkiem kobiety. Będę proponował św. Jadwigę Andegaweńską – zapowiedział szef NBP.

Decyzję uzależnił jedynie od tego, czy zostanie nominowany prezesem Narodowego Banku Polskiego na kolejną kadencję.

Banknot zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha.

Nie mam pojęcia, czy Andrzej Duda chowa w zanadrzu innego kandydata. Podejrzewam, że nie. Patrząc na to, jak układa się współpraca między Krakowskim Przedmieściem a Świętokrzyską, jest to podejrzenie graniczące z pewnością. Dokładnie 30 września prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, zobowiązującą przedsiębiorców do akceptacji gotówki. Pomysł jakiś czas wcześniej wyszedł od prof. Glapińskiego.

Gotówka jest podstawowym, powszechnym i bezpiecznym instrumentem płatniczym, dostępnym dla ogółu społeczeństwa. Odmowa akceptacji gotówki może znacząco utrudnić zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych – podał NBP w komunikacie przesłanym do Bizblog.pl.

Z badań NBP przeprowadzonych w 2020 r. wynika, że 18,3 proc. dorosłych Polaków (5,8 mln) nie ma karty płatniczej, ponad 11 proc. Polaków konta w banku, a 8-9 proc. przyznało, że spotkało się z odmową płatności gotówkowej. Te dane skłoniły bank centralny od powołania Rady ds. obrotu gotówkowego. Jej zadaniem jest stworzenie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, która ma zabezpieczyć możliwość swobodnego dostępu do gotówki wszystkim, którzy chcą z niej korzystać.

Wprowadzenie nowego 1000-złotowego banknotu ładnie się by się wpisywało w ogólną strategię Narodowego Banku Polskiego, prawda?

REKLAMA

Pierwsza kobieta na banknocie od czasów Skłodowskiej

Narodowy Bank Polski jeszcze za prezesa Marka Belki tłumaczył, że Jadwiga na pięćsetce zaburzyłaby porządek, w jakim kolejni władcy pojawiają się na banknotach. Skoro na 10 zł widnieje Mieszko, na dwudziestce Chrobry, dalej Kazimierz Wielki, Jagiełło i Zygmunt Stary, to na 500 zł powinien pojawić się król, który panował po przedostatnim z Jagiellonów, i wybrano Sobieskiego. Obecny prezes – jak widać – nie widzi problemu w tym, by zaburzyć chronologię i pierwszy raz od lat osiemdziesiątych XX wieku wprowadzić na banknot kobietę. Przed denominacją na banknocie o nominale 20 tys. zł widniała Maria Curie-Skłodowska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA