REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Młodzi Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami. Średnio już prawie do trzydziestki

Coraz droższe i trudniej dostępne mieszkania, ale także zmiany postaw społecznych. Młodzi ludzie coraz dłużej mieszkają z rodzicami, a Polska należy do tych krajów Unii Europejskich, w których usamodzielnienie się następuje najpóźniej. Jeszcze przed pandemią średni wiek pójścia na swoje wynosił nieco ponad 27 lat, a obecnie jest to już niemal równo 29 lat. (Fot. Shutterstock)

13.08.2023
15:42
Młodzi Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami
REKLAMA

Jak podaje firma Personnel Service, średni wiek wyprowadzki od rodziców w Unii Europejskiej w zeszłym roku wyniósł 26,4 roku, czyli niemal tyle samo co przed pandemią.

REKLAMA

Północ kontra Południe

Polska znajduje się w dziesiątce państw UE, w których następuje to najpóźniej. Średnio dzieje się to w wieku 28,9 roku, a jeszcze w 2019 roku było to średnio w wieku 27,4 roku. Najdłużej w domu zostają Chorwaci – do 33. roku życia, a najkrócej Finowie, którzy idą na swoje przeciętnie w wieku zaledwie 21 lat.

Istnieje zależność między stopniem rozwoju danego kraju a szybszym usamodzielnianiem się młodych ludzi. Wynika to wprost z kosztów samodzielnego mieszkania. Tam, gdzie młodzi mogą łatwo znaleźć pracę, dostają wysokie stypendia czy mają wsparcie od rodziców, szybciej wyprowadzają się z domuocenia Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Ekspert rynku pracy za Eurostatem wskazuje, że najczęściej usamodzielniają się młodzi ludzie w krajach nordyckich, takich jak Finlandia, Szwecja czy Dania. Na drugim biegunie są kraje południowe, takie jak Chorwacja, Słowacja, Grecja czy Bułgaria, gdzie ten proces trwa dłużej i młodzi mają w momencie opuszczenia rodzinnego domu więcej niż 30 lat.

To oznacza, że tych dorosłych już ludzi nie stać do tego czasu na samodzielność – mówi Inglot.

Kobiety idą na swoje wcześniej

Z danych Eurostatu wynika też, że w krajach Unii Europejskiej mężczyźni opuszczają gospodarstwa domowe później niż kobiety. Średnio następuje to po 27,3 roku w przypadku mężczyzn i 25,4 roku u kobiet. Zasada ta występuje we wszystkich unijnych krajach. Największe różnice między płciami są pod tym względem w Rumunii, gdzie różnica wynosi niemal cztery i pół roku. W Polsce różnica jest ponad dwa razy większa, bo wynosi nieco ponad dwa lata.

REKLAMA

Różnica między płciami jest bardziej wyraźna w tych państwach, w których młodzi ludzie opuszczali dom rodzinny później. Natomiast tam, gdzie wyprowadzka od rodziców jest wcześniejsza, mężczyźni i kobiety robią to w podobnym wieku. Znów jest to powiązane z finansami, ale i tradycją. W bardziej tradycjonalistycznych krajach mamy większe przywiązanie do rodzinnego życia – mówi Krzysztof Inglot.

Szef Personnel Service tłumaczy, że młodzi wyprowadzają się dopiero wtedy, gdy wejdą w poważny związek, chcą założyć własną rodzinę. W praktyce ma im to też pomóc zaoszczędzić, aby mieć lepszy start, ale bez nauczenia się samodzielności nie nabywają cennego doświadczenia życiowego. Długi rozbieg wcale nie oznacza lepszego przygotowania do skoku w dorosłość – zaznacza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA