REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Kraj, w którym nie ma optymistów? Witamy w Polsce

Najprościej byłoby powiedzieć, że nie jest dobrze. Jednak jest fatalnie, gdyż pesymizm na stałe zagościł u większości przedsiębiorców w Polsce. Mało tego - jest tak źle, że nasz rodzimy biznes już nawet nie liczy na poprawę.

11.02.2023
16:48
Fundusz_Wsparcia_Kredytobiorców
REKLAMA

Aż 78 proc. przedsiębiorców w Polsce postrzega sytuację ekonomiczną na świecie jako złą lub raczej złą. Dokładnie tyle samo uważa, że nie ma co liczyć na poprawę, bo wciągu roku i tak nic się nie zmieni. A co z resztą? Reszta jest jeszcze bardziej pesymistyczna w ocenie i zakłada pogorszenie.

REKLAMA

Dlaczego polski biznes popadł w tak ponury nastrój? Wielu przedsiębiorców (44 proc.) obawia się o dostępność produktów i usług, z kolei 22 proc. ma problemy ze znalezieniem nowych klientów. Nie bez znaczenie jest również sytuacja za wschodnią granicą. 67 proc. przedsiębiorców wskazuje, że wojna w Ukrainie wpłynęła negatywnie na ich biznes. Takie wnioski płyną z najnowszego badania International Trade Council, które zostało przeprowadzane globalnie w styczniu br. na przedstawicielach biznesu z 94 krajów w tym również w Polsce.

Z badania wynika również, że kolorowo nie jest również u naszych sąsiadów, a nawet mają podobne nastroje. Jako złą lub raczej złą sytuację postrzega aż 71 proc. firm w Niemczech oraz 67 proc. w Czechach.

Nastroje biznesowe nie są dobre i to nie tylko w wymiarze lokalnym, ale globalnym – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

I zwraca uwagę, że sumując odpowiedzi z 94 krajów, aż 82 proc. przedsiębiorców wskazuje, że sytuacja jest zła.

Optymiści to zaledwie 12 proc. respondentów. Myśląc o przyszłość, zaledwie 26 proc. firm spodziewa się, że sytuacja ulegnie poprawie. Reszta liczy, że nic się nie zmieni lub będzie gorzej - komentuje Krzysztof Inglot.

Ekspert podkreśla również, że wojna w Ukrainie ma globalnie wpływ na 40 proc. przedsiębiorstw z 94 krajów uwzględnionych w badaniu.

To pokazuje, jak ogromne są konsekwencje agresji rosyjskiej – dodaje ekspert rynku pracy.

Marne nastroje polskich przedsiębiorców. Optymistów jak na lekarstwo

Jak polscy przedsiębiorcy oceniają aktualną sytuację gospodarczą? Z badania International Trade Council wynika, że:

 • 33 proc. przedsiębiorców w Polsce odpowiada, że źle,
 • 45 proc., że raczej źle,
 • 11 proc. to optymiści, którzy widzą sytuację przez różowe okulary,
 • dla następnych 11 proc. nic się nie zmieniło.

W przypadku prognoz na kolejne 12 miesięcy zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce, bo 78 proc., spodziewa się, że sytuacja pozostanie taka sama jak teraz, a 22 proc. zakłada pogorszenie. To świadczy tylko o tym, w jak fatalnej kondycji są przedsiębiorcy, bo nie ma nikogo, kto spodziewa się, że będzie lepiej.

Nasi sąsiedzi też widzą w szarych barwach

Nie tylko u nas dookoła mamy samych pesymistów. Podobne nastroje panują w Niemczech:

 • 29 proc. uważa, że sytuacja jest zła,
 • 43 proc., że raczej zła,
 • 29 proc. nie widzi, żeby cokolwiek się zmieniło.

Jednak prognozy są u naszych zachodnich sąsiadów dużo lepsze:

 • 14 proc. spodziewa się pogorszenia,
 • 43 proc. zakłada constans,
 • 43 proc. liczy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie lepiej.

Nieco mniej optymistycznie jest w Czechach. Tam 67 proc. obawia się pogorszenia sytuacji w najbliższych miesiącach, a na drugim biegunie jest 33 proc. optymistów.

W jaki sposób przedsiębiorcy oceniają globalną koniunkturę w ciągu 12 najbliższych miesięcy?

 • w Polsce liczy na to 56 proc. respondentów,
 • w Niemczech - 71 proc.,
 • w Czechach tylko co trzeci przedsiębiorca.

Dlaczego w biznesie panują tak ponure nastroje? Firmy w Polsce wskazują, że obawiają się słabego dostępu do produktów i usług (44 proc.), a 22 proc. nie zakłada przypływu nowych klientów. W Niemczech na problemy z dostępnością produktów i usług wskazuje 57 proc., ale za to tylko 14 proc. boi się, że nie znajdzie nowych klientów. Z kolei w Czechach co trzeci przedsiębiorca boi się zarówno o dostępność produktów i usług, jak i nowych klientów.

To wszystko przez wojnę w Ukrainie

Globalnie co czwarta firma biorąca udział w badaniu wskazuje, że wojna miała negatywny wpływ na prowadzenie biznesu.

W Polsce i krajach z nami sąsiadujących ten odsetek rośnie. Przedsiębiorcy w Polsce w 67 proc. wskazują, że odczuli negatywne efekty wojny, w porównaniu do 86 proc. w Niemczech i aż 100 proc. przedsiębiorców w Czechach.

Jak wojna szczegółowo przełożyła się na polskie przedsiębiorstwa?

 • 67 proc. firm w Polsce wskazują na niższe przychody,
 • taki sam odsetek narzeka na mniejszą liczbę klientów,
 • 89 proc. wskazuje na spadek dostępności finansowania, co jest pochodną rosnących stóp procentowych,
 • 11 proc. mówi o problemach z znalezieniem odpowiednich pracowników.
REKLAMA

To zaskakujące w kontekście ostatnich danych MRiPS, z których wynika, że liczba pozwoleń różnego typu dla cudzoziemców spadła w 2022 r. o ponad 560 tys. w porównaniu do 2021 r. - komentują eksperci w badaniu.

Jak to wygląda u naszych sąsiadów? Z kolei w Niemczech na niższe przychody w związku z wojną w Ukrainie narzeka 43 proc. firm, 57 proc. zauważyło spadek liczby klientów, każdy przedsiębiorca dostrzega trudności z dostępem do finansowania, a 86 proc. ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W Czechach te odpowiedzi są podobne, choć niektóre aspekty są jeszcze mocniej podkreślone. Każdy czeski przedsiębiorca zauważył spadek przychodów, 67 proc. ma teraz mniej klientów, podobnie jak w Niemczech. Wszystkie czeskie firmy mają większy problem z dostępem do finansowania i wskazują na problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA