REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Ile zarabiają specjaliści od sztucznej inteligencji? Nie mogą mało, skoro ich dzieło podbija świat

Niedługo zaczniemy pisać o tym, czego nie potrafi sztuczna inteligencja, ale jak na razie AI szturmem zdobywa świat i odnajduje się w kolejnych branżach usprawniając pracę czy procesy. Nie udałoby się to jednak bez odpowiednich fachowców, a ci mogą liczyć na sowite zarobki, bo są poszukiwani przez pracodawców.

30.03.2023
16:29
Ile zarabiają specjaliści od sztucznej inteligencji? Nie mogą mało, skoro ich dzieło podbija świat
REKLAMA

Zacznijmy jednak od tego, że sztuczna inteligencja jest już wstanie stworzyć w kilka sekund ogłoszenie o pracę. Chciałoby się powiedzieć: nic dziwnego, że twórcy AI tyle zarabiają, skoro nauczyli swoje dzieło pisać ogłoszenia rekrutacyjne, ale nic z tych rzeczy.

REKLAMA

Pyk i ogłoszenie o pracę jest gotowe

AI Assistant to pierwsze takie narzędzie w Polsce, które jest oparte na AI. Pierwszym portalem z ogłoszeniami o pracę, który je zaprojektował i wypuścił, jest No Fluff Jobs. Rozwiązanie ma wspomóc rekrutrów w ich codziennej pracy, ponieważ w kilka sekund umożliwia automatyczne uzupełnienie ogłoszenia o pracę na podstawie przesłanego opisu stanowiska bez względu na jego strukturę. Następnie po kilkuminutowej weryfikacji, AI samodzielnie opublikuje ogłoszenie.

AI Assistant bazuje na modelu XLM Roberta, który został zasilony przy pomocy Pythona o zestaw danych, który oparty jest na opisach ogłoszeń o pracę dostępnych na rynku.  Wystarczy, że rekruter(ka) skopiuje i wklei opis stanowiska, a narzędzie samodzielnie uzupełni treść, tworząc jakościową ofertę według informacji, których poszukują potencjalni pracownicy - wyjaśnia No Fluff Jobs.

Zaprzęgnięcie AI do działania ma skutkować tym, że rekruter zaoszczędzi nawet kilkadziesiąt minut na jednym ogłoszeniu, z kolei potencjalny kandydat otrzyma wartościowe ogłoszenie w sprawdzonym i czytelnym formacie.

Jak twierdzą fachowcy z No Fluff Jobs, zestaw danych, który zasila model, cały czas powiększa się i uczy na podstawie kolejnych dodawanych ogłoszeń. Obecnie model dostępny jest w języku polskim i angielskim oraz pozwala na poszerzenie tej funkcji o kolejne języki.

Choć w ostatnich miesiącach wiele firm zahamowało rekrutacje, branża IT to wciąż chłonny sektor, w którym brakuje szczególnie doświadczonych specjalistów i specjalistek. Osoby rekrutujące do zespołów developerskich nie tylko potrzebują sprawnych rozwiązań, które umożliwią im szybką publikację jakościowych ogłoszeń o pracy, lecz także muszą iść z duchem czasu, by odpowiedzieć na potrzeby wymagających kandydatów i kandydatek IT – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Czy teraz AI będzie w każdym miejscu pracy? I kogo wygryzie ze stanowiska?

Czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę? Już w 2019 eksperci z McKinsey & Company oszacowali, że do 2030 r. AI i automatyzacja mogą zastąpić aż 30 proc. stanowisk pracy na świecie. Zupełnie inne dane prezentuje natomiast Światowe Forum Ekonomiczne, które twierdzi, że do 2025 r. dzięki automatyzacji powstanie o 12 milionów miejsc pracy więcej niż miałoby zniknąć według pesymistycznych prognoz.

Sama praca związana ze sztuczną inteligencją również wymaga znajomości wielu technologii, a w ogłoszeniach o pracę najczęściej występujące wymagania to Python, machine learning, SQL, GIT czy Spark. Osoby z tak bogatą wiedzą mogą liczyć na zarobki nawet to 29 tys. zł na B2B.

Ile zarabiają specjaliści od AI?

Specjaliści od AI mogą liczyć na ponad przeciętne wynagrodzenie. No Fluff Jobs postanowiło sprawdzić, jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ich zarobki. Nie trzeba się domyślać, że stale rosły.

Co roku mogliśmy zaobserwować wzrost w medianie dolnych i górnych widełek wynagrodzeń:

REKLAMA
  • w 2020 r. specjaliści od AI mogli liczyć na zarobki sięgające 12–17 tys. zł brutto na UoP oraz 15,1–21 tys. zł netto na B2B,
  • w 2021 r. było to już 12,5–18 tys. zł na UoP oraz 17–23,7 tys. zł na B2B,
  • w 2022 r. mowa o 13–20 tys. zł na UoP oraz 18,5–26 tys. zł na B2B,
  • w 2023 r. zarobki kształtują się obecnie na poziomie 16–26 tys. zł brutto na UoP oraz 20–29,4 tys. złotych netto (+VAT) na B2B.

Wynagrodzenie specjalistów od sztucznej inteligencji mogą kusić, a dodatkowo - na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA