REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Ile kosztuje wyprowadzka z Polski? Taniej jest wrócić niż wyjechać

Więcej Polaków wraca do kraju, niż się z niego wyprowadza. Z najnowszych danych wynika, że najczęściej nasi rodacy zdecydowali się opuścić Niemcy, Wielką Brytanię i Holandię. Z kolei Wielka Brytania po raz pierwszy spadła z podium krajów, do których najczęściej emigrują Polacy.

23.02.2024
5:22
Ile kosztuje wyprowadzka z Polski? Taniej jest wrócić niż wyjechać
REKLAMA

Serwis transportowy Clicktrans przygotował Raport Przeprowadzki 2023 na podstawie ponad 57 tys. zleceń przeprowadzki opublikowanych na ich stronach w latach 2011-2023. Dzięki temu możemy się również dowiedzieć, jak w porównaniu z poprzednimi edycjami raportu kształtowały się ceny przeprowadzek w 2023 r.

REKLAMA

Gdzie najczęściej emigrują Polacy?

Coraz mniej Polaków wyprowadza się z kraju, ale wciąż ich udział jest większy niż w latach 2018-2021. Najczęściej nasi rodacy wyprowadzali się w 2023 r. do Niemiec. W porównaniu do wyprowadzek w 2022 r. odsetek migracji do naszych sąsiadów za Odrą wzrósł o 2,7 proc. Na drugim miejscu znalazła się Holandia, a na trzecim Hiszpania.

Więcej o emigracji przeczytasz na Bizblog.pl:

Natomiast do Wielkiej Brytanii emigruje coraz mniej Polaków i dzieje się tak już od 2020 r. W ubiegłym roku ruch w tamtym kierunku spadł o 2,5 p.p. w porównaniu do 2022 r. W efekcie Wielka Brytania po raz pierwszy znalazła się poza pierwszą trójką państw, do których wyprowadzają się Polacy. Dlaczego już tak chętnie się tam nie przeprowadzamy?

Spadek zainteresowania Wielką Brytanią wynika między innymi z Brexitu i z trudności, jakie spowodował w osiedlaniu się na stałe i podejmowaniu pracy. Polacy wybierają obecnie inne atrakcyjne pod względem zarobkowym kierunki takie, jak Niemcy czy Holandia - tłumaczy Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Skąd wracają Polacy?

W ubiegłym roku o 3 p.p. wzrósł udział przeprowadzek do Polski w porównaniu z 2022 r. Najczęściej powroty były z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Natomiast jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to w 2023 r. nastąpił spadek udziału powrotów z tego kraju o 3,8 p.p. I to również może wynikać z Brexitu.

Osoby, które zdobyły prawo do stałego pobytu i pracy w tym kraju, rzadziej decydują się na rezygnację z tych uprawnień i powrót do kraju - czytamy w raporcie.

Nieznacznie wzrósł udział powrotów z Niemiec, Holandii, Belgii i Francji.

Ile kosztuje wyprowadzka z Polski?

W 2023 r. wzrosła także i średnia cena przeprowadzki krajowej o 9 proc. w 2023 r. Natomiast spadła cena przeprowadzki zza granicy do Polski o 4 proc. i wyniosła średnio 2499 zł. Z kolei jeszcze bardziej spadła średnia cena zabrania swoich rzeczy z Polski za granicę - o 12 proc. do 2732 zł. Największy spadek odnotowała Wielka Brytania aż o 26,2 proc. 

REKLAMA

Najdrożej przeprowadzka kosztuje do Hiszpanii - średnio trzeba się było liczyć na 4320 zł w 2023 r. A najtaniej do Holandii - średnio za 1692 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA