REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Polacy wracają na Wigilię do ojczyzny. Z tych krajów przyleci ich najwięcej

Tłumy rodaków wrócą do kraju. W okresie świąt Bożego Narodzenia najwięcej Polaków, którzy na co dzień żyją i pracują za granicą, przyleci z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. W kraju spędzą średnio dwa tygodnie.

17.12.2023
11:33
Polacy wracają na Wigilię do ojczyzny. Z tych krajów przyleci ich najwięcej
REKLAMA

Naszym podróżom w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia przyjrzał się portal eSky.pl, analizując rezerwacje lotnicze pomiędzy 11 a 24 grudnia. Największy ruch będzie na połączeniach lotniczych z Norwegią. Co czwarta osoba (27 proc.), rezerwująca podróż do Polski przyleci wówczas z Oslo, Bergen, Alesund, Trondheim i Stavanger. Przy czym stolica Norwegii nie ma sobie równych, bo to właśnie z Oslo dokonano aż trzy czwarte rezerwacji lotniczych na trasie Norwegia – Polska. W rodzinnych stronach Polacy przylatujący z Norwegii spędzą średnio aż 15 dni.

REKLAMA

Podróże lotnicze. Na niebie bez zmian

Wysoko plasuje się też Wielka Brytania, skąd przyleci 23 proc. powracających na święta do kraju. Podium zamykają zaś polscy emigranci, którzy osiedlili się w Eindhoven i Amsterdamie w Niderlandach: odpowiadają oni za 22 proc. analizowanych rezerwacji w okresie świątecznym.

– Czołówka państw, z których najwięcej Polaków zamierza przylecieć do domu w drugiej połowie grudnia, nie jest zaskoczeniem. To bowiem Norwegia, Wielka Brytania i Niderlandy - plus jeszcze Niemcy - słyną z najliczniejszej polskiej diaspory za granicą - podkreśla Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.

mat. eSky.pl

W świątecznym zestawieniu czwarte miejsce zajmują Niemcy. Podróż lotniczą z Dortmundu, Frankfurtu nad Menem, Hamburgu, Monachium i Düsseldorfu zarezerwowało 14 proc. rodaków decydujących się na spędzenie Bożego Narodzenia w Polsce, a ich pobyt będzie trwał ok. 13 dni. Na piątej pozycji znajduje się szwedzka Polonia: ze Sztokholmu i Göteborga.

Więcej o rynku lotniczym przeczytasz w artykułach:

Ile kosztują święta z rodziną?

Portal eSky.pl sprawdził też, z jakimi wydatkami wiążą się świąteczne podróże polskich emigrantów.

Najdrożej za podróże samolotem musieli zapłacić wracający z Niderlandów – średnio 815 zł od osoby w jedną i 1 221 zł w obie strony. Ponad 200 zł mniej, bo odpowiednio 593 zł i 1 024 zł, kosztował przelot z Norwegii. Trzecia najdroższa trasa to Wielka Brytania - Polska, gdzie cena biletu oscylowała w okolicach 511 zł za lot w jedną stronę i 1000 zł tam i z powrotem. Najmniej wydali Polacy w Szwecji: koszt biletu wynosił średnio 273 zł w jedną i 648 zł w obie strony.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA