REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Myślisz, że złożyłeś deklarację CEEB i problem z głowy? Błąd! Szykuj się na wizytę urzędnika w domu

Urzędnicy sprawdzą jak grube mamy ściany w domu, ile wydajemy na ogrzewanie, czym ogrzewamy i czy bierzemy na to zasiłek. Rząd szykuje rozbudowę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

03.08.2022
6:32
Myślisz, że złożyłeś deklarację CEEB i problem z głowy? Błąd! Szykuj się na wizytę urzędnika w domu
REKLAMA

W ramach kolejnego etapu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne

– poinformował media minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
REKLAMA

Dla przypomnienia, 1 lipca 2021 r. uruchomiono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB), realizowaną w ramach prac nad Systemem ZONE. Tym samym rozpoczął się proces zbierania w jednej usystematyzowanej bazie danych wszystkich informacji dotyczących rodzajów źródeł ciepła i spalania paliw jakie znajdują się w polskich domach.

Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków, który zapewni możliwość zbierania dodatkowych danych dotyczących budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw

– informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Uzupełnij dane w CEEB i podaj grubość ścian

Czy każdy z nas zna grubość ścian swojego mieszkania albo dachu? Zapewne nie. Tym razem spis nie będzie jednak wyglądać tak jak podczas ostatniego Spisu Powszechnego, kiedy można było kwestionariusz wypełnić przez internet. Tym razem do naszego domu zawita urzędnik, który sprawdzi, jak mieszkamy.

Inwentaryzacja budynków ma odbywać się przez uprawnione do tego osoby tzn. osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych zgodnie z art. 27b ust 1 z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków

– wyjaśnia w rozmowie z prawo.pl Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Serwis dodaje, że to np. kominiarze, upoważni pracownicy gmin, inspektorzy ochrony środowiska, kontrolujący wykorzystanie premii termomodernizacyjnych i premii remontowych. Osoby z uprawnieniami budowlanymi.

To nie wszystkie uprawnienia, które zyskają urzędnicy. System ZONE będzie również gromadził dane, które w założeniu pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku.

Przekazanie danych na temat domów ma być dobrowolne

Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku

– informuje Joanna Niedźwiecka.

Rzeczniczka podkreśla, przy tym, że tym razem przekazanie danych będzie dobrowolne. Kto przekaże dane do ewidencji uprości sobie drogę do starania się o dotacje.

Rząd rozszerza CEEB

Nowa funkcjonalność pozwoli również zamówić online przegląd kominiarski. E-usługa przyczynić ma się tym samym zatem do poprawy bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia przez internet przeglądu kominiarskiego.

Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi. Zwiększyć ma bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewnić regularność przeprowadzania przeglądów.

To nie wszystko. Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich będzie można wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację nieruchomości.

REKLAMA

W systemie ZONE będzie dostępna także możliwość wprowadzania danych z przeprowadzonej kontroli środowiskowej czy też możliwość zgłoszenia tzw. „kopciucha”, co pozwoli organom szybciej reagować na tego typu zgłoszenia.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to  jeden z  elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstał w  Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. CEEB to ewidencja, w której zawarte są kompleksowe informacje o źródłach ogrzewania budynków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA