REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Masz dom? Jeszcze dziś musisz złożyć deklarację o źródłach ciepła. Kara? Niekoniecznie

Tylko do czwartku 30 czerwca można składać deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wypełnienie formularza online jest banalnie proste i zajmuje kilka minut, ale wciąż nie brakuje tych, którzy wciąż tego nie zrobili. Wprawdzie grozi za to grzywna do 5 tys. zł, ale Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uspokaja, że nie będzie z automatu karał zapominalskich.

30.06.2022
13:20
Deklaracje CEEB. Termin mija do północy, ale nie dajcie się straszyć karami
REKLAMA

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale także właścicieli czy zarządców lokali usługowych i handlowych. Choć mowa jest o „emisyjności” budynków, jest to dość mylące, bo musimy jedynie podać, jakie mamy źródła ciepła.

REKLAMA

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego umieszczono groźnie wyglądający licznik, który odlicza czas do północy z czwartku na piątek. Choć może to kojarzyć się z zapalnikami czasowymi bomb w filmach akcji, żadnej eksplozji nie będzie. Okazuje się, że choć za niezłożenie deklaracji przewidziane są wysokie kary, którymi ostatnio wszyscy się straszą, wcale w piątek nie posypią się grzywny.

Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli

uspokaja GUNB.

Jeśli wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Zatem nie czekaj dłużej złóż szybko deklarację do CEEB – zachęca urząd.

W jaki sposób można złożyć deklarację? Najłatwiejszy i najszybszy sposób to wypełnienie formularza online, ale dla miłośników wizyt w urzędach oraz dawnych metod korespondencji przewidziano opcję złożenia deklaracji osobiście w gminie lub udania się na pocztę i zapłacenia za przesyłkę.

Jak złożyć deklarację?

Deklaracje w formie elektronicznej składamy na stronie ceeb.gov.pl. Konieczne jest jednak zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. To najwygodniejszy sposób nie tylko dla składających deklarację, ale także dla urzędników, bo nie będą musieli naszych papierów wklepywać potem do komputera.

Jeśli z jakiegoś powodu wybierzemy deklarację w formie papierowej, to najpierw i tak musimy wejść na stronę ceeb.gov.pl i ściągnąć stąd odpowiednie formularze. Wypełnione dokumenty trzeba wysłać listem na adres właściwej gminy. Można też pójść do urzędu i wszystko wypełnić na miejscu.

REKLAMA

Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają pół roku od dnia ich złożenia. GUNB zwraca uwagę, że tym kanałem deklaracje będą wpływać aż do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie. Urząd uspokaja, że nie powoduje to żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to  jeden z  elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w  Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie kopciuchów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA