1. bizblog
  2. Biznes

Elektromobilność i wodór. Tak Śląsk walczy o czyste powietrze i nowe miejsca pracy

Lokowanie produktu

Organizowane na Stadionie Śląskim w Chorzowie Europejskie Forum Przyszłości będzie także okazją do dyskusji na temat wyzwań elektromobilności – jako nowej gałęzi gospodarki. „Idziemy w zieloną stronę” - przekonuje marszałek śląski Jakby Chełstowski. Patronat honorowy nad wydarzeniem ma premier Mateusz Morawiecki.

04.10.2021
13:06
Europejskie-Forum-Przyszlosci-marszalek-Chelstowski

Czy możliwe jest zbudowanie spójnego ekosystemu elektromobilności w Polsce na podstawie lokalnych rozwiązań? Jak edukować kadry na potrzeby nowej branży? Czy jako kraj jesteśmy przygotowani na wykorzystanie szans z tym związanych?

Na te i inne pytania dotyczące elektromobilności będą odpowiadać uczestnicy panelu pt. „Wyzwania dla rozwoju elektromobilności jako nowej branży gospodarczej w Polsce”, który zaplanowano w pierwszym dniu zbliżającego się Europejskiego Forum Przyszłości (6-8 października). To temat dla Śląska wyjątkowo istotny, bo właśnie tutaj – w Tychach i Jaworznie – planowana jest produkcja aut elektrycznych. W pierwszym przypadku przez koncern Stellantis, a w Jaworznie ma powstać Izera

„Te obie inwestycje napędzą gospodarkę, napędzą przemysł. Małe i średnie firmy będą mogły się rozwijać, zmieniać swój profil gospodarczy, poszerzać swoje możliwości” – zapewnia w wywiadzie z serwisem tychy24.net marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Śląskie celuje w elektromobilność

Przypomnijmy: w sprawie wybudowania fabryki Izery w Jaworznie stosowne memorandum podpisało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, województwo śląskie, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Lasy Państwowe oraz spółka ElectroMobility Poland. Produkcja Izery w najlepszym razie miałaby ruszyć w 2024 r.

W fabryce zatrudnienie znajdzie ok. 3 tys. osób, do których dochodzi ok. 12 tys. dostawców i kooperantów. To bardzo istotne – zwłaszcza w dobie wygaszania kopalni i zwolnień w górnictwie. Z kolei Stellantis chce już w drugiej połowie 2022 r. rozpocząć w Tychach produkować hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Alfą Romeo i Fiat. Nakłady inwestycyjne mają wynieść 755 mln zł. 

Wodór zadba o czyste powietrze

W ramach debaty „Kierunek elektromobilność” odbędzie się jeszcze jeden panel pt. „Wodór paliwem przyszłości”. Właśnie tym paliwem na Śląsku chcą walczyć z emisjami pochodzącymi z transportu. We wrześniu 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił dotacji w wysokości 81 mln zł Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Za te pieniądze ma być zakupionych 20 autobusów wodorowych. „Pokazujemy, że idziemy w zieloną stronę, która jest przyszłością, czyli transport zero emisyjny” - przekonuje marszałek Chełstowski.

Europejskie Forum Przyszłości odbędzie się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To trzy dni dyskusji i szereg wydarzeń towarzyszących, które organizowane są pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Parlamentu Europejskiego. W pierwszym dniu Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), uczestnicy Forum będą debatować m.in. o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, elektromobilności oraz o cyfrowej przyszłości Europy. Wydarzeniu będą towarzyszyć debaty oksfordzkie z udziałem uczniów szkół średnich z województwa śląskiego, a dzień zakończy uroczysta gala w Filharmonii Śląskiej z wręczeniem nagród i spektakularnie innowacyjnym koncertem, w którym soliści-hologramy zagrają na żywo z orkiestrą.

Drugi dzień EFP to przede wszystkim cykl debat poświęconych specjalnym strefom ekonomicznym z finałem w postaci uroczystej gali 25-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czwartek, 7 października to także czas finału konkursu dla startupów, organizowanego razem z akceleratorem Plug and Play, z pulą nagród 150 tys. zł. Ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o europejskim transporcie kolejowym, którą zwieńczy uroczysty jubileusz 10-lecia Kolei Śląskich. Obok przedstawicieli rynku kolejowego, dyskusje będą toczyć goście Konferencji Śląskiego Klastra Lotniczego. 8 października Stadion Śląski zamieni się także w arenę e-sportową, bo właśnie w tym dniu odbędzie się turniej kwalifikacyjny CS:GO do Narodowej Drużyny Esportu.

Lokowanie produktu
Najnowsze