REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Środowisko

Co za marnotrawstwo! Polacy zużywają miliony kartek, by rozliczyć PIT

Przyzwyczajenia Polaków mogą wprowadzić ekologów w osłupienie. Choć od kilku dobrych lat PIT-y można składać on-line, to jednak wielu Polaków co roku wciąż drukuje i składa deklaracje podatkowe w formie papierowej. W ubiegłym roku tylko druków PIT-37 Polacy złożyli aż 1,5 mln. To aż 8 mln kartek papieru.

15.03.2023
17:24
Co za marnotrawstwo! Polacy zużywają miliony kartek, by rozliczyć PIT
REKLAMA

Część osób nie wyobraża sobie składania PIT-u przez internet z różnych powodów. Dla niektórych ważna jest możliwość konsultacji z urzędnikiem w celu upewnienia się, że dobrze wszystko uzupełnili, inni cenią sobie papierowe, a więc fizyczne potwierdzenie złożenia formularza.

REKLAMA

1,5 mln Polaków nadal preferuje tradycyjną formę składania zeznań

Wchodzimy właśnie w gorący okres podatkowy i choć większość Polaków swoją deklarację podatkową wysyła elektronicznie, wciąż bardzo dużo zeznań składanych jest w formie papierowej – osobiście w urzędzie lub drogą pocztową. Nie tylko zabiera to cenny czas, ale także przyczynia się do marnowania znacznych ilości papieru.

W ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, które zajęły łącznie 8 mln kartek papieru. Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba 10 litrów wody i dwukrotnie więcej energii, niż jest konieczne do wytworzenia plastikowej torby. Średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce “elektronicznej”.

Wypełniony przez podatnika druk PIT w formie papierowej jest wprowadzany komputerowo do systemu przez urzędnika. Wykonuje on więc pracę, którą mogliśmy zrobić wcześniej sami w domu, a wykorzystany przez nas papier jest zupełnie niepotrzebny - mówi Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot, umożliwiającej rozliczenie PIT w formie czatu, o której niedawno pisał Karol na Bizblog.pl.

Wawrzyniak mówi również, że wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, ile faktycznie zużywa się papieru, bo zwykle sami mają do czynienia przecież tylko z kilkoma kartkami.

Jednak zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej. Łącznie jest to ponad 8 mln kartek papieru. Chcielibyśmy to zmienić – wskazuje współzałożyciel Pitbot.

Łączny obszar, jaki można by pokryć kartami z druków wszystkich osób rozliczających się w formie tradycyjnej, to aż 49,6 km2. Podobny obszar mają miasta takie jak: Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub też połowa Puszczy Niepołomickiej.

Polacy uczą się ekologii

Choć papier uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych surowców dzięki możliwości odnawiania, łatwości przetwarzania oraz szybkości rozkładu, jego produkcja nie jest dla środowiska obojętna i charakteryzuje się wysokim wpływem na środowisko.

Ma to związek z wycinką drzew, które odgrywają dużą rolę w łagodzeniu postępujących zmian klimatu, a także koniecznością zużycia znacznych ilości wody. Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba jej aż 10 litrów. Podobnie jest z energią – produkcja papieru wymaga jej dwukrotnie więcej, niż potrzeba do wytworzenia plastikowej torby. Tymczasem średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce “elektronicznej”. Do produkcji jednej tony papieru, czyli ok. 200 tys. kartek potrzeba 17 drzew. Taka sama liczba drzew może wytworzyć ilość tlenu, którą 170 osób mogłoby oddychać przez cały rok.

Złożenie deklaracji podatkowej online jest więc świetnym sposobem na “dołożenie swojego kamyczka” do pozytywnych zmian i ograniczenia zużycia papieru, jak również zaoszczędzenia czasu i nerwów na stanie w kolejkach - komentuje Maciej Wawrzyniak z Pitbot.

I wskazuje, że programy pomagające w rozliczeniu PIT-u przez internet sprawiają, że staje się to zadaniem szybkim i prostym, a z wewnętrznych danych Pitbot wynika, że rekordzistom zajmuje to zaledwie kilkadziesiąt sekund!

Polska liderem cyfryzacji wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej

Polska należy do krajów, w których proces cyfryzacji stale postępuje. Według raportu “Stan cyfryzacji Polski na tle regionu 2022” stworzonego przez fundację Digital Poland przy wsparciu Microsoft, cyfryzacja usług publicznych w Polsce w ubiegłym roku przewyższyła o 14 proc. średnią badanych państw Europy Środkowo-Wschodniej. I może być jeszcze lepiej, gdy więcej Polaków zdecyduje się wysłać PIT drogą elektroniczną.

REKLAMA

Warto skorzystać z tej możliwości, bo dzięki rozliczeniu się z fiskusem we własnym domu, można zaoszczędzić czas, a także przyczynić się do niemarnowania papieru.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA