REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ceny paliw. Uwaga, kierowcy, wjeżdżają promocje

Trwający od wielu tygodni powolny, ale konsekwentny wzrost cen paliw na stacjach na szczęście wyhamował, ale ceny ustabilizowały się na dość wysokim poziomie. Na szczęście dla kierowców szykujących się na wyjazd samochodem na majówkę niektóre sieci wprowadzają promocje, dzięki którym będzie można nieco zaoszczędzić na tankowaniu.

26.04.2024
15:07
Ceny paliw. Uwaga, kierowcy, wjeżdżają promocje
REKLAMA

Jak podaje firma badawcza Reflex, w ostatnim tygodniu ceny na stacjach zachowywały się zgodnie z prognozami ekspertami rynku paliwowego, czyli pojawiły się symboliczne podwyżki o grosz-dwa na litrze. Średnia cena benzyny 95 wyniosła 6,69 zł za litr, za olej napędowy płaciliśmy przeciętnie 6,71 zł, natomiast litr autogazu kosztował 2,85 zł za litr.

REKLAMA

Promocje na stacjach przed majówką

Eksperci Refleksu Urszula Cieślak i Rafał Zywert nie przewidują istotnych zmian cen w najbliższym tygodniu, ale zwracają uwagę, że szansą na niższe rachunki za paliwo podczas majowego weekendu będą promocje na stacjach. Ogłoszona przez Orlen promocja pozwoli zaoszczędzić od 30 do nawet 40 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego.

Najprawdopodobniej wymusi to na innych operatorach rynku podobny ruch. I chociaż z analizy cen hurtowych możemy oczekiwać obniżek cen, zwłaszcza oleju napędowego, to zdecydowanie więcej korzyści przyniosą kierowcom właśnie promocje – piszą Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Więcej o cenach paliw przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli jednak pominiemy promocyjne rabaty, to zgodnie z prognozami firmy Reflex wyjazdy podczas tegorocznej majówki będą droższe niż rok temu – głównie dla posiadaczy diesli. Cieślak i Zywert zwracają uwagę, że olej napędowy jest droższy o 30 gr/l, a benzyny o 3-6 gr/l. Powody do radości mają ci kierowcy, którzy zainwestowali w instalację gazową, bo za litr LPG płacą teraz aż o 20 gr mniej niż rok temu.

Z kolei eksperci firmy badawczej e-petrol.pl dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak prognozują, że między 30 kwietnia a 5 maja na większości stacji ceny benzyny 95 ulokują się w przedziale 6,61-6,72 zł/l. Oceniają, że dla diesla możliwa jest pewna korekta spadkowa i szacują, że ceny tego paliwa wynosić będą 6,60-6,71 zł/l. Dla autogazu spodziewają się średnich cen z przedziału 2,80-2,86 zł/l.

Spokojnie na rynku ropy

REKLAMA

Jak wygląda sytuacja w hurcie? W analizie e-petrol.pl czytamy, że w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu w cennikach polskich rafinerii obserwujemy spadki. Dzisiejsza średnia cena benzyny 95-oktanowej wynosi 5304 zł za tysiąc litrów, a to o 28 zł mniej niż w minioną sobotę. To jednak niewiele w porównaniu z dieslem, bo tu spadek wynosi aż 79 zł – do 5132 zł za tysiąc litrów.

Jeśli chodzi o notowania ropy, to analitycy e-petrol.pl zwracają uwagę, że zmienność cen na giełdach naftowych jest od dłuższego czasu ograniczona. Zaznaczają, że notowane w ostatnich dniach wzrosty spowodowały jednak, że baryłka ropy Brent, która na koniec poprzedniego tygodnia była wyceniana na 87,29 dol., w piątek przed południem znów kosztowała blisko 90 dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA