REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Bogaci Chińczycy mają problem. Australia zamyka program złotych wiz

Rząd Australii postanowił zakończyć program złotych wiz umożliwiający bogatym imigrantom zamieszkanie na stałe w tym kraju. Przepisy te były od dawna krytykowane za to, że służą głównie przestępcom oraz skorumpowanym urzędnikom z krajów o wątpliwych standardach demokratycznych, ale okazało się, że program ten jest dla Australii po prostu nieopłacalny. Chińczycy stanowili 85 proc. osób, które korzystały z programu złotych wiz.

23.01.2024
5:57
Bogaci Chińczycy mają problem. Australia zamyka program złotych wiz
REKLAMA

Programy złotych wiz w teorii wyglądają bardzo atrakcyjnie i racjonalne. To sposób na ściągnięcie z zagranicy utalentowanych i przedsiębiorczych obywateli innych krajów, którzy będą budować dobrobyt i płacić podatki w nowym kraju. Po ponad dekadzie funkcjonowania takiego programu w Australii rząd stwierdził, że korzyści dla kraju są wątpliwe, a do tego dochodzi do wielu nieprawidłowości.

REKLAMA

Program złotych wiz

Minister spraw wewnętrznych Clare O'Neil w poniedziałek ogłosiła, że program złotych wiz skierowany do ludzi majętnych zostanie zastąpiony programem ukierunkowanym na ściąganie z zagranicy ludzi o wysokich kwalifikacjach.

Aby uzyskać prawo pobytu w Australii z pominięciem standardowych procedur, trzeba było w tym kraju zainwestować co najmniej 5 mln dolarów australijskich (ponad 13 mln zł). Beneficjentom przysługiwały też ulgi podatkowe.

Od dłuższego czasu było oczywiste, że ta wiza daje nam tego, czego potrzebuje nasz kraj i gospodarka – stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu minister Clare O'Neil.

Pranie brudnych pieniędzy

Od 2012 roku Australia przyznała tysiące złotych wiz cudzoziemcom i okazało się, że aż 85 proc. beneficjentów pochodzi z Chin. Już w 2016 roku badanie zlecone przez rząd w Canberze wykazało, że program ten jest często wykorzystywany do prania brudnych pieniędzy przez skorumpowanych urzędników obcych państw, którzy umiejętnie wykorzystują luki w tych przepisach. Program postanowiono zamknąć jednak dopiero osiem lat później.

Zbyt długo skorumpowani urzędnicy i kleptokraci używali złotych wiz jako narzędzia do lokowania swoich środków z nielegalnych źródeł w Australii i ukrywania dochodów pochodzących z przestępstw – powiedział BBC dyrektor generalny australijskiego oddziału Transparency International Australia Clancy Moore.

REKLAMA

Więcej o imigracji przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA