REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Wyciekł tajny plan Biedronki? Klienci będą wniebowzięci, ale awantura będzie gigantyczna

Biedronka pisze w regulaminie swojej słynnej już Biblioteczki, że książki można oddawać przez siedem dni w tygodniu. Co najmniej jedna z placówek zmieniła już nawet oficjalne godziny otwarcia. Teraz będzie czynna w niedziele między 9.00 a 20.00. W internecie aż huczy, że największa sieć handlowa szykuje się do otwarcia części placówek w niedzielę. Biedronka twierdzi, że wynika to z nieporozumienia.

02.01.2023
11:40
biedronka home
REKLAMA

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, znów zaczął podchody pod obejście zakazu handlu w niedziele – takie można odnieść wrażenie, śledząc wpisy w mediach społecznościowych. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku dyskonter zaczął przywozić do placówek standy z książkami i zmienił w aplikacji godziny otwarcia sporej części swoich placówek.

REKLAMA

Wypożyczalnie działają dzisiaj w najlepsze, ale próbując dostać się do Biedronki w ostatni dzień tygodnia, odbijemy się od drzwi. Co się stało? Tuż przed godziną zero, czyli pierwszą handlową niedzielą w Biedronce, aktualizacje w aplikacji zostały cofnięte.

Biedronka nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu

Trudno się temu dziwić, bo wcześniej nie informowała, że placówki będą otwarte w niedziele. Dzisiaj możemy tylko spekulować dlaczego Jeronimo Martins zrezygnowało z zamiarów. Wpływ na to mogły mieć zarówno gorące protesty kasjerów, polityczną burza wywołana przez posła PiS Janusza Śniadka, a także ostrzeżenia ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolerzy PIP mieli ruszyć w miasto i sprawdzić, czy dyskonter nie łamie przepisów.

Po kilku miesiącach ciszy temat powraca. Ekonomista Rafał Mundry pisze, że Biedronka wprowadziła nowy regulamin Biblioteki Biedronki. W nowej wersji obowiązującej od 1 stycznia 2023 r. znalazł się zapis mówiący, że książki będzie można wypożyczać przed siedem dni w tygodniu w godzinach otwarcia sklepu.

A w mojej najbliższej [Biedronce - przyp. red.] w niedzielę pojawiły się godziny pracy. Przypadek? – zastanawia się Mundry.

W aplikacji Biedronki zmian nie widać

Sprawdziliśmy godziny otwarcia Biedronek w Warszawie. Według oficjalnych informacji sklepy pozostaną zamknięte. Warto zwrócić uwagę, że fragment regulaminu mówiący o możliwości wypożyczania przez siedem dni w tygodniu istniał już wcześniej. Wysłaliśmy zapytanie do biura prasowego firmy. Jeżeli otrzymamy odpowiedź, od razu ją zamieścimy.

Jeżeli Biedronka zdecyduje się na otwarcie sklepu dojdzie do prawdziwej burzy. Kilka miesięcy temu Janusz Śniadek wystosował pismo do UOKiK prosząc urząd o interwencję w sprawie otwierania sklepów sieci w niedziele. Zapowiadał również prace legislacyjne zmierzające do kolejnego uszczelnienia zakazu handlu.

AKTUALIZACJA:

Sieć Biedronka zawsze stosuje się do obowiązujących w Polsce przepisów prawa, w tym do ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - podkreśla w mailu do Bizblog.pl Dominik Wolski, dyrektor działu prawnego sieci Biedronka.

Biedronka tłumaczy, że w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2023 r. zmian w terminach składania reklamacji zaktualizowany został szereg regulaminów, w tym również ten dotyczący usługi Dziecięcej Biblioteki Biedronki. Dzięki niej sieć "rozszerzyła swoją ofertę książek, wykonując kolejny krok na polu promocji czytelnictwa i dając klientom możliwość wypożyczenia pozycji dostosowanych do różnego wieku i gustu młodych czytelników, w tym klasyków literatury oraz wybranych lektur szkolnych".

REKLAMA

Niedzielne zakupy w sklepach naszej sieci, w tym wypożyczenie książek z Dziecięcej Biblioteki Biedronki, będzie możliwe 29 stycznia, czyli w najbliższą niedzielę handlową na mocy obowiązującego w Polsce prawa - dodaje Dominik Wolski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA