REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Ruszył piętnasty konkurs Bizneswoman Roku. Zgłoś swoją kandydatkę

Wystartował piętnasty konkurs Bizneswoman Roku organizowany przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Wydarzenie wspiera przedsiębiorcze Polki, wyróżnia liderki i liderów firm działających na rzecz równości i różnorodności w biznesie.

24.10.2023
22:36
Ruszył 15. konkurs Bizneswoman Roku. Zgłoś swoją kandydatkę
REKLAMA

Do konkursu można przystąpić, wypełniając formularz online na stronie bizneswomanroku.pl w jednej z wybranych kategorii otwartych:

REKLAMA
 • Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych,
 • Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych,
 • Mikrobiznes,
 • Start-up Roku,
 • Liderka w Nowych Technologiach,
 • Organizacja Przyjazna Rodzicom,
 • Pracodawca Równych Szans.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 3 stycznia 2024 r.

Prawie 1 mln firm pod przewodnictwem kobiet

Z analizy przygotowanej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że kobiety obecnie są stuprocentowymi właścicielkami ponad 919,2 tys. przedsiębiorstw. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to należało do nich 957,5 tys. firm, stanowi to spadek o 4 proc. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy kobiety zamknęły i zlikwidowały ponad 38 tys. założonych i prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw.

Więcej wiadomości na temat kobiet w biznesie

Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku, przekonuje, że konkurs to nie tylko wyraz uznania dla kobiet działających w biznesie, ale też szansa na zmiany, jeśli chodzi o pozycję i możliwości kobiet.

Mówienie głośno o sukcesach kobiet w różnych branżach otwiera nowe ścieżki dla tych, którzy z różnych powodów zakładali, że się nie da. Bizneswoman Roku to także platforma, na której rozwijamy przyszłość różnorodności i równości nagradzając liderów, firmy i organizacje. To już 15. edycja konkursu. Ten czas minął bardzo szybko, a na naszych oczach dokonała się rewolucja. Rewolucja ta trwa – mówi Olga Kozierowska (na zdjęciu głównym).

Najwięcej przedsiębiorstw, których właścicielkami są kobiety, działa w rolnictwie – niemal 197 tys. Kobiety dominują także w usługach, handlu i specjalistycznej opiece medycznej. Należy do nich 53,2 tys. zakładów fryzjerskich, 28,9 tys. firm specjalistycznej opieki lekarskiej oraz 28,7 tys. sklepów spożywczych.

W tych województwach i branżach kobiety wiodą prym

Najwięcej, aż 34,7 proc. firm należących do kobiet, działa w województwie zachodniopomorskim, które w ubiegłym roku znalazło w tym zestawieniu na drugim miejscu. Za nim plasuje się pomorskie z wynikiem 34,5 proc., a na trzecim dolnośląskie z 33,7 proc. firm prowadzonych przez panie. Niewiele mniej takich przedsiębiorstw ma województwo mazowieckie – 33,1 proc. Najmniejszą liczbą firm prowadzonych przez kobiety może pochwalić się województwo podlaskie – 28 proc.

Stanowisko prezeski piastuje obecnie ponad 45,3 tys. kobiet, co w porównaniu do ubiegłego roku stanowi symboliczny wzrost o 0,2 proc. Branże, w których jest najwięcej kobiet prezesek:

REKLAMA
 • firmy zarejestrowane w sektorze doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania 1 837 przedsiębiorstw. Sekcja ta obejmuje działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą wiedzy specjalistycznej;
 • przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego towarów w tej kategorii mamy 1 742 prezeski. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to wzrost o 44 proc;
 • sektor wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi z wynikiem 1 719 prezesek. Wiele kobiet kieruje także firmami w branży rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego.

Mamy ogromną przyjemność po raz kolejny być partnerem konkursu Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Jako firma, której podstawą kultury organizacji jest równość i różnorodność, chcemy pokazywać dobre praktyki, wyróżniać kreatywne rozwiązania, prezentować inspirujące liderki. Z każdym rokiem wybór laureatek jest coraz trudniejszy, a poziom zgłoszeń coraz wyższy. Z niecierpliwością wyczekujemy, co przyniesie nam 15., jubileuszowa, edycja konkursu – informuje Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu Bizneswoman Roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA