REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zwrot pieniędzy za bilety na Fest Festiwal: decyduje data zakupu

Chociaż mija kolejny tydzień od odwołania organizowanego w Parku Śląskim Fest Festivalu, to kurz wciąż nie opada. Głównie za sprawą tych, którzy mieli nadzieję na czterodniową zabawę, a zamiast tego muszą dwoić się i troić, żeby wywalczyć pieniądze za bilety, które przy okazji do najtańszych nie należały. Ale okazuje się, że nie wszyscy będą mieli taką szansę. Anna Maria Żurek, współtwórczyni marki i aplikacji Going. tłumaczy nam dlaczego tak się dzieje.

14.08.2023
13:33
zwroty-bilety-festiwal
REKLAMA

Sprawa jest poważna. Tysiące ludzi zapłaciło za bilety na czterodniową imprezę, a teraz, po jej odwołaniu, nie potrafią odzyskać swoich pieniędzy. Tymczasem spółka Fest Festival rozpoczęła już postępowanie restrukturyzacyjne, które ma przywrócić wypłacalność spółki oraz wypracować porozumienie z wierzycielami. Kancelarie prawne już w social mediach z tego powodu łowią potencjalnych klientów, ale też nikt nie ukrywa, że o zwroty pieniędzy nie będzie łatwo, bo pewnie kolejka tych, którym spółka jest winna fundusze mała wcale nie jest. Ale wcale w o wiele lepszej sytuacji nie są ci, którzy kupowali bilety za pośrednictwem, na przykład aplikacji Going. W tym przypadku decyduje przede wszystkim data zakupu biletu.

REKLAMA

Klienci, którzy nabyli bilety na Fest Festival w modelu sprzedaży własnej, działającym do 7 listopada 2022 roku otrzymają zwrot w regulaminowym terminie, tj. najpóźniej w ciągu 14 dni. Tu działamy tak samo, jak inne bileterie, do których w tym przypadku często jesteśmy porównywani - twierdzi w rozmowie z Bizblog.pl Anna Maria Żurek, współtwórczyni aplikacji Going.

Zwroty za bilety nie dla wszystkich

Anna Maria Żurek przekonuje, że każdy, kto dokonał zakupu biletu za pośrednictwem Going., otrzymał po odwołaniu Festa e-mail z dokładnym wyjaśnieniem procedury zwrotu należności. 

Na naszej stronie istnieje ścieżka, gdzie można wybrać „Pomoc", dalej: zjechać na dół strony i wybrać „Napisz do nas wiadomość”, a następnie wybrać z listy „Zwrot”. W tym miejscu przechodzi się do panelu zarządzania biletem. Każdy bilet, który podlega zwrotowi, ma aktywne pola - w ten sposób zgłasza się zwrot i jest on realizowany systemowo - tłumaczy.

Tylko, że problem polega na tym, że nie każdy bilet podlega takiemu zwrotowi. Decydująca w tej kwestii jest data zakupu. Dlaczego? Bo do 7 listopada 2022 r. trwała sprzedaż własna, a potem już tylko agencyjna. 

Klienci, którzy nabyli bilety na Fest Festival od Fest Festival sp. z o.o., czyli skorzystali z modelu sprzedaży agencyjnej, działającego od 7 listopada 2022 roku, otrzymają zwrot opłat serwisowych pobranych przez Going. również najpóźniej w ciągu 14 dni. Środki z bazowej ceny biletu były w myśl umowy przekazywane na bieżąco do organizatora. Klienci powinni zgłosić się do ich sprzedawcy, czyli do firmy Fest Festival sp. z o.o - radzi Anna Maria Żurek.

Ofiary dwóch modeli sprzedaży

Ale dlaczego klienta ma interesować, kiedy i od kogo kupił bilet? Imprezę wszak odwołano, to proszę zwrócić pieniądze, to proste jak konstrukcja cepa. Co do tego ma sprzedaż agencyjna czy własna?

Przez długi czas prowadziliśmy sprzedaż głównie w modelu własnym. Ta forma wiązała się z rozliczaniem z organizatorami wydarzeń dopiero po tym, kiedy wydarzenia się odbyły - czyli pieniądze zabezpieczamy u siebie aż do regulaminowej wypłaty środków po evencie. W modelu agencyjnym, który przeważa w przypadku Festa, Going., jako pośrednik, pobierał od klientów jedynie opłatę serwisową, a środki z biletów trafiały na bieżąco do organizatora wydarzenia, w tym przypadku - do firmy Fest Festival sp. z o.o. - przekonuje współtwórczyni Going.

Taki model sprzedaż narodził się po pandemii COVID-19, kiedy wielu organizatorów wydarzeń potrzebowało szybszego, bieżącego rozliczania wydatków związanych z organizacją wydarzeń, m.in. płacenia zaliczek artystom i podwykonawcom.

REKLAMA

Dlatego już od początku 2022 r. Going. zawierał z różnymi organizatorami wydarzeń umowy w modelu agencyjnym. Jedną z takich firm była spółka Fest Festival sp. z o.o. Zmiana nastąpiła na początku listopada 2022 r. - informuje Anna Maria Żurek.

I dlatego, ci którzy kupili bilety na Fest Festival za pośrednictwem aplikacji Going. do 7 listopada, nie powinni mieć kłopotu ze zwrotem. Ale pozostali muszą liczyć się z koniecznością czekania na zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego spółki Fest Festival.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA