REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zielona energia od Zygmunta Solorza zasili chmurę Google

Google Cloud oraz Grupa Polsat Plus (GPP) ogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa w zakresie energetyki. W ramach umowy Google kupi zieloną energię elektryczną z farmy wiatrowej, którą zbuduje Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin (ZE PAK), a Grupa Polsat Plus skorzysta z rozwiązań chmurowych Google Cloud.

26.10.2023
15:07
energia-jadrowa-solorz-żak
REKLAMA

Zielona energia, którą Google kupi w przyszłości od Grupy Polsat Plus, pochodzić będzie z Farmy Wiatrowej Przyrów, należącej do ZE PAK. Uruchomienie elektrowni w Przyrowie ma nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku. Docelowo moc farmy, którą zasilać będzie 14 turbin wiatrowych, przekraczać będzie 50 MW. W sumie Przyrów produkować będzie 105 GWh zielonej energii rocznie.

REKLAMA

1000 MW zielonej energii

Elektrownia wiatrowa w Przyrowie podniesie udział czystej i odnawialnej energii w miksie energetycznym Polski oraz przyczyni się do dekarbonizacji zarówno polskiej energetyki, jak i działalności Google Cloud – podała Grupa.

Jak przypomina, w ramach Strategii 2023+ obok dotychczasowych dwóch filarów: media/kontent oraz telekomunikacja, spółka rozwija od 2021 roku trzeci segment biznesowy czystej energii we współpracy z ZE PAK. Zainstalowana obecnie moc OZE to około 330 MW. W 2025 roku będzie to 740 MW. Najwięcej zielonej energii dostarczą farmy fotowoltaiczne – ponad 340 MW, lądowa energetyka wiatrowa będzie odpowiadać za około 300 MW.

W Strategii 2023+ docelowa zainstalowana zielona moc to 1000 MW. Szacuje się, że pomoże to zmniejszyć emisję CO2 w polskiej gospodarce o ponad 2 miliony ton rocznie. Ważnym segmentem w sektorze czystej energii są również działania Grupy Polsat Plus związane z budową gospodarki wodorowej w Polsce – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji.

Grupa Polsat Plus przenosi się do chmury Google

Partnerstwo z Google jest dla Grupy Polsat Plus jednym z praktycznych elementów realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i wsparciem jej transformacji cyfrowej w kierunku zwiększania wykorzystywania rozwiązań chmurowych w codziennej działalności biznesowej – wskazuje Grupa Polsat Plus.

I zapowiada, że część infrastruktury IT przeniesie do usług chmurowych Google. Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Grupy Polsat Plus, tłumaczy, że w ramach strategicznego partnerstwa pracownicy IT spółek Grupy Polsat Plus (m.in. Polkomtel, Netia, Oktawave) zyskają wsparcie szkoleniowe od Google w zakresie najnowszych rozwiązań chmurowych Google, zwłaszcza w zakresie uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI).

Więcej wiadomości o Grupie Polsat Plus

Cieszę się, że Grupę Polsat Plus i Google Cloud połączyło strategiczne partnerstwo, które będzie realizowane zarówno w obszarze nowoczesnych technologii, jak i transformacji energetycznej. To świetna wiadomość dla przyszłości i rozwoju naszej Grupy, której trzy główne filary działalności to media, telekomunikacja oraz produkcja czystej energii – przekonuje założyciel Polsatu.

REKLAMA

Tara Brady, prezes Google Cloud w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, również cieszy się na współpracę z Grupą Polsat Plus.

Energia odnawialna w połączeniu z naszą platformą obliczeniową monitorującą emisję dwutlenku węgla pomaga nam prowadzić znacznie czystsze regiony chmurowe i własne biura – zapowiada Brady.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA