REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Cyfrowy Polsat podał wyniki. Tak zareagowała giełda

W środę po sesji Cyfrowy Polsat podał wyniki finansowe w drugim kwartale. Wyniki są minimalnie niższe od oczekiwań. Jak zareagowali inwestorzy?

17.08.2023
9:31
Cyfrowy Polsat podał wyniki. Tak zareagowała giełda
REKLAMA

Wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu spłynęły po sesji, podczas której spółka straciła na wartości ponad 3,8 proc. Na zamknięciu za jedną akcję płacono 14,33 zł. W czwartek na otwarciu kurs poszedł w górę o 1 proc. do niemal 14,50 zł. Niestety, potem znów zanurkował do 14,13 zł. Pomyśleć, że jeszcze w poniedziałek przekraczał 15 zł. W ciągu ostatnich trzech sesji do czwartkowego poranka akcje CP straciły na wartości ponad 5 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-2221342" width="840"
Źródło: Stooq.pl

Wyniki finansowe Polsatu Cyfrowego. Dała znać o sobie inflacja

Spółka podała w środę po południu, że jej przychody wzrosły w drugim kwartale o 1,9 proc. rok do roku do blisko 3,3 mld zł, a zysk EBITDA spadł o 10,6 proc. do ok. 800 mln zł.

W pierwszym wypadku wynik był zbliżony do oczekiwań i zaledwie o 0,3 proc. niższy od rynkowego konsensusu. EBITDA jednak była o 1,9 proc. niższa od oczekiwań.

Wolne przepływy pieniężne w okresie 12 mies. były na poziomie ok. 580 mln zł, a wskaźnik całkowitego zadłużenia wyniósł 3,26x (dług netto/EBITDA LTM) – podała spółka w komunikacie.

Zysk netto w drugim kwartale spadł o 97,1 proc. do 8 mln zł. Jak tłumaczy spółka, był to w dużej mierze efekt inflacji i istotnie wyższych kosztów obsługi zadłużenia. W segmencie usług dla klientów indywidualnych i biznesowych przychody w drugim kwartale wzrosły i 1 proc. do 2,7 mld zł, EBITDA spadła o 15 proc. do 635 mln zł. Część mediowa wykazała 5 proc. wzrost przychodów do 639 mln zł przychodów i 157 mln zł zysku EBITDA po wzroście o 10 proc.

Wzrost przychodów wspiera sprzedaż urządzeń

Cytowana w komunikacie Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych Cyfrowego Polsatu i Wiceprezes ds. Finansowych Polkomtelu, tłumaczy, że w segmencie usług B2C i B2B wzrost przychodów wspierała sprzedaż sprzętu.

Odnotowaliśmy świetne wyniki finansowe segmentu mediowego – przychody wzrosły o 5 proc., a EBITDA aż o 10 proc. rok do roku. Z powodzeniem zrefinansowaliśmy zadłużenie Grupy na trudnym rynku długu i pozyskaliśmy środki na realizację inwestycji w ramach Strategii 2023+ – wylicza wiceprezeska Polkomtelu.

REKLAMA

Jak podkreśliła, Fitch Ratings przyznał spółce nowy rating na poziomie BB z perspektywą stabilną, co zdaniem Katarzyny Ostap-Tomann świadczy o zaufaniu rynku do strategii i działań Grupy Polsat Plus.

Konsekwentnie idziemy do przodu. Sieć 5G Plusa przyspieszyła do nawet 1 Gb/s, czyli do prędkości światłowodu. Inwestujemy w ofertę programową – nowe prawa sportowe, seriale i nowości ramówkowe, kupiliśmy portal naEKRANIE.pl i trzy muzyczne kanały telewizyjne 4FUN. Nabyliśmy pakiet kontrolny w PAK-PCE i rozwijamy projekty z segmentu czystej energii, budując tym samym naszą pozycję na rynku energii – podsumowuje Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, Grupa Polsat Plus.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA