REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Kryzys nie ima się IT. Zarobki idą w górę aż furczy. 20 tys. zł miesięcznie to już niemal standard

Nieważne, jak bardzo zaraza i lockdown sponiewierały gospodarkę. IT nadal trzyma się mocno. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs wynika, że w ciągu roku zarobki w branży wzrosły o kilkanaście procent. Tak, tak, chodzi pierwsze półrocze 2020 r., a więc i cały covidowy drugi kwartał.

06.08.2020
15:49
Kryzys nie ima się IT. Wynagrodzenia idą w górę aż furczy. 20 tys. zł miesięcznie to standard
REKLAMA

No Fluff Jobs podało, że mediana najniższych zarobków w IT oferowanych na umowy B2B wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w pierwszej połowie roku 2019 było to 10 tys. zł (+VAT). W przypadku najwyższych pensji mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę pracodawcy oferowali wynagrodzenie od 8,9 tys. do 13,2 tys. zł brutto i było o kilka procent wyższe niż w ub.r.

REKLAMA

Wynagrodzenia juniorów oraz seniorów nie uległy znaczącej zmianie w porównaniu z pierwszą połową 2019 roku, wzrosły natomiast oferty dla specjalistów mid. Na umowę B2B proponuje się im między 9 tys. a 14 tys. zł (+ VAT). Rok temu było to od 8 tys. do 13 tys. zł. Na umowie o pracę wynagrodzenia wahają się od 8 tys. do 12 tys. zł brutto.

Juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 4 tys. do 7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę od 4 tys. do 6,3 tys. zł brutto. Seniorom oferowane są wynagrodzenia od 15 tys. do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz od 13 tys. do 18 tys. zł brutto na umowach o pracę.

Najlepsze zarobki IT oferują w Warszawie i Krakowie

Z danych No Fluff Jobs wynika, że w pierwszej połowie roku specjaliści IT na najwyższe zarobki w ramach umów B2B mogli liczyć w Warszawie (od 14 tys. do 19 tys. zł miesięcznie s+ VAT). Spośród dużych ośrodków IT najniższe zarobki na B2B oferowane są w Poznaniu oraz na Górnym Śląsku.

 class="wp-image-1218467"
Źródło: No Fluff Jobs

Na umowę o pracę najbardziej atrakcyjne zarobki oferują firmy w Warszawie i w Krakowie. W obu miastach jest to przedział od 10 tys. do 15 tys. zł brutto miesięcznie.

Najniższe zarobki proponowane są specjalistom w Łodzi, gdzie mogą liczyć na pensje od 6 tys. do 10,5 tys. zł brutto.

 class="wp-image-1218488"
Źródło: No Fluff Jobs

Backend w odwrocie

W związku z pandemią, na przełomie marca i kwietnia, wstrzymano wiele rekrutacji. No Fluff Jobs podaje, że najbardziej spadł popyt na specjalistów backend, gdzie udział ofert między marcem a czerwcem obniżył się z ok. 32 do 23 proc.

Spadki zauważalne były również w innych topowych kategoriach: frontend, mobile oraz DevOps. Trend rosnący dało się zauważyć w liczbie rekrutacji programistów fullstack oraz testerów. W tych specjalizacjach odnotowano kilkuprocentowe wzrosty

– zauważa Anna Wensierska, Performance Coordinator w No Fluff Jobs.

Najbardziej cenionymi i najlepiej opłacanymi pracownikami IT, byli w pierwszej połowie 2020 r. specjaliści Big Data, których mediana zarobków sięgała nawet 21 tys. (+VAT) na B2B i 17 tys. zł brutto na umowie o pracę. Na kolejnych miejscach uplasowali specjaliści od Business Intelligence, dla których maksymalne zarobki wynosiły odpowiednio 20,8 tys. i 16,5 tys. zł brutto, dalej DevOps i analitycy biznesowi. Najniższe wynagrodzenia, niezależnie od umowy, proponowano specjalistom: Support, IT Administrator oraz UX.

 class="wp-image-1218494"
Źródło: No Fluff Jobs

Na najwyższe proponowane wynagrodzenie w rozliczeniu na B2B mogą liczyć specjaliści znający dobrze języki Scala oraz Java (nawet 20 tys zł + VAT). Na wysokie płace nie mogą też narzekać specjaliści ze znajomością technologii Angular, React, Python, Android i .NET. W każdej z tych specjalizacji mogą liczyć na maksymalne zarobki w wysokości 18 tys. zł (+ VAT).

Firmy biją się o seniorów

Nadal najbardziej rozchwytywani są najbardziej doświadczeni specjaliści IT. W drugim kwartale 2020 roku oferty pracy dla seniorów stanowiły aż 57 proc. całego rynku. Jednocześnie, zdecydowanie spadła liczba ogłoszeń dla juniorów. W kwietniu tylko 4,6 proc. ofert kierowano do początkujących pracowników, podczas gdy miesiąc wcześniej ten udział był dwukrotnie większy.

O 10 proc. spadła liczba ogłoszeń dla średnio doświadczonych informatyków. Można przypuszczać, że współpraca z osobami z najwyższym poziomem doświadczenia jest dla firm w obecnej sytuacji łatwiejsza, tańsza i szybsza.

To efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe

– wskazuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Biorąc pod uwagę półrocze 2020 r. oferty juniorskie stanowiły jedynie 8 proc. wszystkich ogłoszeń. W ubiegłym roku było to 12 proc.

IT chce pracować zdalnie

W pierwszej połowie 2020 roku najwięcej aplikacji spływało na oferty pracy zdalnej. O ile w pierwszej połowie 2019 r. Na jedno takie ogłoszenie średnio przypadało 18,5 aplikacji, o tyle w badanym okresie tego roku były to już 33 odpowiedzi.

Przyczyny są oczywiste, na pracę z domu w okresie lockdownu musiało przestawić się wiele firm i można się spodziewać, że obecna sytuacja nie zmieni się zasadniczo w najbliższych miesiącach

– wskazuje No Fluff Jobs.
REKLAMA
 class="wp-image-1218503"
Źródło: No Fluff Jobs

Jeśli chodzi o typ proponowanych w ofertach umów, to pierwszej połowie 2020 r. oferty B2B stanowiły 57 proc. ogłoszeń (rok wcześniej było to 60 proc.), umowę o pracę proponowano w 39 proc. ogłoszeń, a inne umowy - w 4 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA