REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Żabka omija zakaz handlu w niedzielę. Sieć znalazła sprytny sposób na nowe przepisy

Żabka jednym skokiem omija przepisy, które miały ograniczyć funkcjonowanie sklepów sieci w dni wolne od handlu. Adam Manikowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający Żabki, zdradził już jaką metodę wykorzysta firma, by jej sklepy mogły być czynne także w niedzielę.

11.11.2021
19:37
franczyza-prawo-pracy-apel
REKLAMA

Aktualizacja 12.11.2021: odpowiedź spółki Żabka Polska.

REKLAMA

W połowie września tego roku Sejm uchwalił ustawę, która miała uszczelnić zakaz handlu w niedziele. W założeniu pozwala ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Nie z Żabką jednak takie numery. Firma przygotowała się na ruch ustawodawcy i ma w zanadrzu nowy, stary patent.

Zgodnie z nowymi przepisami członkowie rodziny pomagający przedsiębiorcy w niedziele niehandlowe nie będą mogli być wynagradzani. Pozostawiono za to rozszerzony katalog członków rodziny, którzy mają prawo legalnie pomagać właścicielowi sklepu w sprzedaży. I te zapisy przypadły Żabce do gustu.

Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów

– zapowiedział w rozmowie z Business Insider Polska Adam Manikowski, dyrektor zarządzający spółki Żabka Polska.

W praktyce oznacza to, że Żabka nie będzie już w niedziele placówką pocztową, ale będzie wykorzystywała wyjątek przewidziany dla sklepów, gdzie za ladą stanie franczyzobiorca lub jego rodzina.

Zakaz handlu w niektóre niedziele obowiązuje w Polsce od 2018, a od 2020 roku zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia).

W praktyce przepis okazał się martwy. Kolejne sklepy wykorzystywały patent na placówkę pocztową. W niedzielę w pocztę zamieniały się nawet największe markety budowlane i spożywcze co pozwalało omijać przepisy,

Na przykład w ostatnich dniach wszystkie 787 sklepów Lidl w Polsce stało się Punktami Obsługi Paczek DHL. To oznacza, że każda placówka tej sieci będzie mogła działać w każdą niedzielę niehandlową aż do wejścia w życie uszczelnienia zakazu handlu. Nastąpi to jednak dopiero w lutym, więc Lidl zdąży skorzystać z nowej furtki – pisał o tym ostatnio Jacek.

REKLAMA

Stanowisko Żabki

Odpowiadając na ten tekst, biuro prasowe spółki Żabka Polska przesłało nam swoje stanowisko, przekonując, że jej działania nie mają nic wspólnego z obejściem prawa. Firma wskazuje, że od lat korzysta z wyjątku w ustawie o zakazie handlu w niedziele, dopuszczonego przez ustawodawcę, dotyczącego możliwości otwarcia sklepu w niedziele i święta pod warunkiem prowadzenia sprzedaży przez jego właściciela lub członków jego rodziny.

Po wprowadzeniu nowych przepisów po 1 lutego 2022 roku sklepy Żabka będą nadal dostępne dla naszych klientów w dni objęte ograniczeniem handlu. Małe sklepy mogą funkcjonować na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki. Jako sieć rozwijamy narzędzia wspierające franczyzobiorców, takie jak kasy samoobsługowe czy usprawnienia związane ze stanowiskiem kasowym – czytamy w stanowisku Żabki.   

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA