REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie /
  4. Pieniądze

Wojna ich nie pokonała. Ukraińcy rozwijają biznes dzięki inwestycji polskiego Smoka

Mimo wybuchu wojny ukraiński Finmap, serwis online do zarządzania przepływami pieniężnymi, rozwija się w Polsce i Turcji. Zwiększył liczbę użytkowników dwukrotnie, a dziś ogłasza rundę inwestycyjną na 1 mln euro.(fot. materiały prasowe/Finamp)

27.02.2023
11:00
Wojna ich nie pokonała. Ukraińcy rozwijają biznes dzięki inwestycji polskiego Smoka
REKLAMA

Startup Finmap pomaga przedsiębiorcom prowadzić rachunkowość, zarówno firmową, jak i prywatną i śledzić cashflow. Już w 12 krajach firmy zarządzają przepływami pieniężnymi przy pomocy ich serwisu.

REKLAMA

Pomagamy zrozumieć własny biznes lepiej, niż robią tabelki w Excelu

- mówi współzałożyciel Finmap Oleksandr Solovei.

Finmap powstał przed czterema laty. W 2019 r. założyli go seryjni przedsiębiorcy Aleksandra Solovei oraz Ivana Kaunova. Pierwszą inwestycję w postaci wsparcia publicznego otrzymał już po kilku miesiącach. Ukraiński fundusz startup'ów (USF) przekazał projektowi dofinansowanie w wysokości 50 tys. dol. Rok później firma zamknęła pierwszą inwestycję VC, która pozwoliła na stworzenie aplikacji na iOS-a. Z kolei na początku 2021 r. do zespołu dołączył Dmytro Dubilet, który jest również współzałożycielem monobank. W tym samym roku zespół pozyskał rundę inwestycji od europejskich inwestorów oraz od aniołów biznesu. W ciągu ostatniego roku zespół Finmap, który pracuje całkowicie zdalnie, powiększył się ośmiokrotnie (od 7 do 58 specjalistów)

Dziś Finmap integruje się z blisko trzema tysiącami europejskich banków, serwisem PayPal, Wise, Revolut, ApiXDrive, Fondyoraz portfelami kryptowalutowymi. Użytkownicy z Ukrainy mogą korzystać również integracji z markami takimi jak: PrivatBank, Monobank, PUMB, Alfa Bank i Raiffeisen Bank Aval.

undefined

Z Finmap korzysta 2,5 tys. biznesów – głównie w Ukrainie

Wojna stała się przełomowym momentem dla tego startup'u.

W pierwszych miesiącach inwazji Rosji na Ukrainę straciliśmy około 90 proc. przychodów i jedną trzecią klientów. Cały biznes zamarł

- mówi Solovei.

W kwietniu 2022 roku, Ivan Kaunov, współzałożyciel firmy, został zmobilizowany do szeregów Zbrojnych Sił Ukrainy jako oficer rezerwy. Po otrzymaniu obrażeń przez jakiś czas przechodził rehabilitację, a następnie wrócił do jednostki wywiadu lotniczego, w którym obecnie się znajduje. Mimo to cały czas jest zaangażowany w rozwój firmy.

Ivan Kaunov, współzałożyciel firmy

Ivan stara się dołączać do rozmów biznesowych, kiedy tylko pozwala mu wojskowy harmonogram. Obecnie prowadzi również biznes afiliacyjny, który nie wymaga od niego zaangażowania w codzienne operacje – wyjaśnia Solovei.

Przedsiębiorca podkreśla, że klienci zaczęli wracać po kwartale od wybuchu pełnoskalowej wojny. Finmap zaczął już jednak realizować strategię podboju rynków zagranicznych – głównie polskiego i tureckiego. W ciągu ostatniego roku liczba zagranicznych użytkowników serwisu zwiększyła się trzykrotnie - z 11 proc. do 36 proc.

Przyciągnęło to również uwagę polskich inwestorów.

Założyciele firmy Finmap Aleksander Solovei i Ivan Kaunov oraz Dmytro Dubilet, który dołączył do zespołu w 2021 r.

Smok inwestuje w Finmap

Dziś startup ogłasza nową rundę, której przewodniczy amerykańsko-polski fundusz VC.

Byłem pod wrażeniem wytrwałości Oleksandra i całego zespołu Finmap. Szybko przeprowadzili restrukturyzację i skupili się na ekspansji zagranicznej. Rozwiązania, jakie proponuje Finmap, są obecnie wyjątkowo aktualne dla wszystkich małych i średnich firm na świecie, troszczących się o własne cashflow – mówi Borys Musielak, współzałożyciel Smok Ventures.

Obok Smoka w inwestycji wziął udział również czeski fundusz inwestycyjny Presto Ventures, będący głównym inwestorem w poprzedniej rundzie, firma inwestycyjna Capital Genetics ze Słowenii, oraz CEO TBI Bank, Petr Baron.

REKLAMA

1 mln euro ma pozwolić na rozszerzenie załogi z obecnych 59 osób, a także dalszą ekspansję – nie tylko w Polsce i Turcji, a również na rynkach anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA