REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Kredytobiorcy przecierają oczy ze zdumienia. Z waszymi ratami też coś takiego się stało?

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, uważa, że spadek oprocentowania ulży kredytobiorcom jeszcze w tym roku. Część zadłużonych już obserwuje niższe raty, to dopiero początek obniżek. Ekspert sugeruje, że raty kredytów mogą zjechać o nawet jedną trzecią.

11.02.2023
6:58
dluznik dlug
REKLAMA

Kredytobiorcy spłacający hipoteki złotowe ku swojej radości mogli ostatnio zauważyć, że płacą nieco niższe raty niż jeszcze kilka tygodni temu.

REKLAMA

Ruchy takie pojawiać się już mogły w styczniu i grudniu, ale wtedy były one na tyle skromne, że mogliśmy ich nawet nie zauważyć. Tym razem otrzymujemy informacje o obniżeniu raty nawet o około 5 proc. – wskazuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Jak wylicza, w przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat możemy mówić o ratach niższych nawet o 150 zł.

Nikt już nie wierzy w podwyżki stóp procentowych

Nie możemy zapomnieć, że w trakcie cyklu podwyżek stóp procentowych, raty części złotowych kredytów mieszkaniowych mogły pójść w górę o około 80-100 proc. Jesteśmy więc dopiero na początku drogi do poprawy tej sytuacji – zaznacza Bartosz Turek.

 class="wp-image-2039140"

Ostatnie obniżki rat kredytów zawdzięczamy spadkowi stawek WIBOR. Jeszcze na początku listopada 3M utrzymywał się na poziomie 7,6 proc.

Rynek spodziewał się dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez RPP. Do tego jednak nie doszło, w efekcie ostatnio WIBOR 3M wyniósł 6,94 proc. – zauważa ekspert HRE Investments.

Jak dodaje, choć RPP oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych, to rynek nie wierzy już, że stopy procentowe pójdą jeszcze w górę. Ba, coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat ruchów w drugą stronę.

Obniżki stóp procentowych mogą nam się przytrafić jeszcze w tym roku

Bartosz Turek spodziewa się, że w ciągu najbliższych miesięcy koszt pieniądza w Polsce będzie utrzymywał się na poziomie podobnym do dzisiejszego.

Z upływem czasu coraz bardziej powinny rosnąć szanse na dalszy spadek oprocentowania kredytów. Aby jednak tak się stało, potrzebne są obniżki stóp procentowych

– zaznacza analityk.

W jego opinii najwcześniej jest na to szansa w drugiej połowie 2023 roku.

Z kontraktów terminowych na stopę procentową wynika, że rynek spodziewa się stopniowego łagodzenia polityki monetarnej i obniżania stóp procentowych do 2025 roku włącznie. W tym horyzoncie raty kredytów mogą spaść z dzisiejszego poziomu o około 20 proc. – zapowiada.

W przypadku długu zaciągniętego na 25 lat i 300 tys. zł raty z 2,5 tys. miesięcznie mogą spaść do 2 tys. zł

WIBOR 3M. W przyszłym roku będzie piątka z przodu

Główny analityk HRE Investments zauważa, że jeszcze dalej idzie projekt rządowego programu mieszkaniowego.

Znajdziemy tam założenia, które służą co prawda oszacowaniu tego, ile ten program będzie kosztował, ale wynika z nich, że WIBOR 3M już w 2023 roku powinien spaść do poziom 6,56 proc. W przyszłym roku ma to już być 5,33 proc. – wskazuje.

W kolejnych latach WIBOR ma dalej spadać, aż do poziomu niewiele ponad 3,1 proc. w 2028 roku.

 class="wp-image-2039143"

To oznaczałoby spadek raty względem aktualnego jej poziomu o około 30 proc. W praktyce oznacza to, że rata 25-letniego kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł może spaść z wcześniej wspomnianego poziomu 2,5 tys. zł miesięcznie do mniej niż 1,8 tys. zł – wylicza Bartosz Turek.

REKLAMA

Zastrzega jednak, że wszystkie te wyliczenia to tylko prognozy.

Jeśli zaciągamy kredyt o zmiennym oprocentowaniu, to nikt nie zagwarantuje nam wysokości raty w perspektywie kilku lat – wskazuje. Dlatego podchodząc roztropnie do zarządzania domowym budżetem, należy przygotowywać się też na realizację mniej optymistycznych scenariuszy – ostrzega.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA