REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Vectra może przejąć Multimedia Polska. Ale w 13 miastach klienci będą mogli odejść do konkurencji bez płacenia kar

Aby przejęcie konkurencyjnej kablówki doszło do skutku, Vectra musi sprzedać sieć w ośmiu miastach, a w 13 innych dać konsumentom możliwość zmiany operatora. Dzięki temu nie dojdzie do ograniczenia konkurencji – orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Klientów.

17.01.2020
16:50
fuzja vectra i multimedia
REKLAMA

Fot. Zdjęcie autorstwa Tim Mossholder z Pexels

REKLAMA

– Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się  z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów

– wyjaśnia wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Vectra będzie musiała sprzedać sieć należącą do niej  lub Multimediów w ośmiu miejscowościach: Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie.

I tak potrzebny jest akcept UOKiK-u

W tym celu firma utworzy nowe spółki, do których przeniesie mienie z każdego z wymienionych miast (umowy z abonentami, infrastrukturę telekomunikacyjną, umowy z pracownikami, dokumentację księgową i techniczną oraz bazy abonentów). Następnie spółki zostaną sprzedane niezależnemu inwestorowi. Nie będzie mógł on należeć do grupy kapitałowej Vectry ani być współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy.

Transakcja będzie musiała zostać zaakceptowana przez UOKiK. Do czasu sprzedaży nowe spółki będą musiały świadczyć usługi dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego internetu stacjonarnego na poziomie nie gorszym niż wcześniej. Do czasu sprzedaży Vectra zobowiązała się nie prowadzić aktywnych działań marketingowych w celu pozyskania abonentów korzystających z tych sieci.

Kolejnym warunkiem jest umożliwienie abonentom z 13 miejscowości swobodnej zmiany przedsiębiorcy świadczącego usługi. Będzie to możliwe w Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu.

W ciągu siedmiu miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Vectra musi poinformować klientów, że w czasie kolejnych dziewięciu miesięcy mogą bezpłatnie rozwiązać umowę dostępu do płatnej telewizji i/lub szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu. Dotyczyć to będzie umów z Vectrą i jej spółkami zależnymi, w tym z Multimediami.

Internet i kablówka to dwie różne kwestie

Jak UOKiK badał rynek? Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem UOKiK przyjął, że płatna telewizji stanowi odrębny rynek produktowy niż naziemna telewizja cyfrowa. W praktyce oznacza to, że Vectra i Multimedia rywalizują o klientów z innymi telewizjami kablowymi oraz satelitarnymi. Potencjalni abonenci płatnej telewizji w małym stopniu są zainteresowani usługami telewizji naziemnej.

W przypadku internetu urząd rozróżnił rynki stacjonarnego i mobilnego dostępu do sieci. Wynika to m.in. z prędkości i jakości łącza oraz  preferencji konsumentów, którzy nie chcą zastępować jednej usługi drugą.

Natomiast w ujęciu geograficznym rynkiem właściwym, na którym operatorzy telewizji kablowej i szerokopasmowego dostępu do internetu prowadzą działalność i konkurują z innymi dostawcami usług płatnej telewizji i dostępu do stacjonarnego internetu, jest obszar miasta. Wynika to m.in. z ograniczeń związanych z zasięgiem ich sieci, a tym samym  rywalizacji o klienta na konkretnym terenie – wyjaśnia UOKiK.

Vectra może się odwołać

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków.

REKLAMA

Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 r. jest to 31. rozstrzygnięcie  nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz pierwsze wydane w 2020 r.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA