REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Media i rozrywka

Szef Disney+ został prezesem chińskiego TikToka. Ten transfer zaskoczył wszystkich

Co zrobić, kiedy najlepszy pracownik twojej firmy odchodzi w momencie, gdy koronawirus kompletnie paraliżuje większość obszarów jej działalności? Z tym dylematem musi poradzić sobie teraz Disney, bo odpowiedzialny za sukces platformy Disney+ Kevin Mayer właśnie odszedł do TikToka.

21.05.2020
9:35
TikTok podkupił prezesa Disney+. Ten transfer zaskoczył wszystkich
REKLAMA

Apka pobiła wszelkie rekordy popularności, podczas gdy pandemia uśmierciła wszelkie inne rozrywki.

REKLAMA

Zdaniem władz USA TikTok zagraża bezpieczeństwu użytkowników, ale widocznie 2 mld ludzi, którzy już ją pobrali – w tym prezydent Andrzej Duda – nie przejmuje się tym, że Chiny mogą ukradkiem wykradać ich dane.

Radźcie sobie sami

To właśnie Mayer przeniósł działalność filmową i telewizyjną Disneya w świat streamingu, na założoną w 2018 r. platformę Disney+. To posunięcie doprowadziło do zdobycia ponad 50 mln subskrybentów w zaledwie parę miesięcy.

Jestem bardzo dumny z tego, co nasz wyjątkowo utalentowany zespół osiągnął, tworząc i dostarczając światowej klasy portfolio usług przesyłania strumieniowego, szczególnie Disney+

– mówił w poniedziałek dotychczasowy prezes.

Odejście Mayera jest zarówno dla Disneya, jak i opinii publicznej zaskakujące. Może być ono jednak następstwem tego, jak na początku roku nie został on wybrany zastępcą Boba Igera, dyrektora generalnego Disneya, a to stanowisko przypadło Bobowi Chapkowi, który był prezesem Disney Parks, Experiences and Products.

Disney ogłosił, że teraz Rebecca Campbell przejmie rolę Mayera jako nowy szef działu streamingowego Disneya. Campbell do tej pory pełniła funkcję prezesa Disneyland Resort w Kalifornii.

Firma mianowała również Josha D'Amaro nowym prezesem Disney Parks, Experiences and Products, których szefem był Bob Chapek.

Wiadomość o odejściu Mayera pojawia się w wyjątkowo trudnym dla Disneya momencie. Pandemia koronawirusa poważnie dotknęła praktycznie każdy skrawek imperium - 150 km kw. parków rozrywki na całym świecie oraz jej kurorty zostały zamknięte, premiery filmów - odłożone na później, a ESPN przez brak sportu wypełnia swój czas antenowy byle czym. 

Firma poinformowała na początku tego miesiąca, że ​​jej zyski z poprzedniego kwartału spadły aż o 91 proc. Każdego dnia z powodu przestojów traci ona 30 mln dolarów! Jedynymi utrzymującymi się punktami firmy jest Disney + oraz internetowy sklep z zabawkami i akcesoriami.

Od teraz odpowiedzialny za Disney+ Mayer będzie prezesem popularnej aplikacji do tworzenia krótkich filmików, a także dyrektorem operacyjnym ByteDance - spółki macierzystej TikToka. 

TikTok komunistycznym szpiegiem?

Zdaniem firmy analitycznej Sensor Tower, TikTok został pobrany 315 mln razy zaledwie od stycznia do marca, o niebo przewyższając tym samym konkurencje. Nigdy wcześniej żadna apka nie miała tyle pobrań w ciągu jednego kwartału.

TikToka ściągnięto już w sumie 2 mld razy, czyli dwukrotnie więcej niż było to 15 miesięcy temu.

Stany Zjednoczone - tak jak w przypadku innych aplikacji czy platform z Chin - twierdzą, że może stanowić ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zdaniem niektórych senatorów może być wykorzystywana do śledzenia obywateli.

Jakiś czas temu Check Point znalazł w niej poważne luki w zabezpieczeniach, przez które dane osobowe użytkowników mogą być poważnie zagrożone.

REKLAMA

Powołanie amerykańskiego dyrektora należącego do tej pory do przyjaznej rodzinie i dzieciom marki - takiej jak Disney - która jednocześnie jest obecna w Chinach, może być sposobem na poprawienie sytuacji dotyczących często powtarzających się kontroli regulacyjnych.

TikTok, będący własnością Chińczyków, był do tej pory poddawany dokładnej obserwacji, więc mądrą decyzją jest sprowadzenie do firmy kogoś z bogatym doświadczeniem w amerykańskiej branży medialnej

– tłumaczyła Debra Aho Williamson, główny analityk w eMarketer.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA