REKLAMA

W Europie zwracają opakowania na potęgę. Polacy wciąż muszą czekać

Trudno już zliczyć rządowe zapowiedzi dotyczące wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Za każdym razem z bliżej nieznanych przyczyn przyjęcie tych regulacji oddalane jest w czasie. Chociaż teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakończyło już swoje prace nad tym dokumentem i niebawem pochylić nad nim ma się też rząd. Tymczasem z najnowszych badań wiemy, jak ten mechanizm zwrotów opakowań oceniany jest w Europie.

system-kaucyjny-recykling-zakupy
REKLAMA

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba twierdzi, że resort zakończył już swoje prace nad projektem rozwiązań legislacyjnych powołujących system kaucyjny do życia w Polsce. Niebawem ma się nad nim pochylić rząd. Wszystko ma się na tyle szybko odbyć, że przyjęcie tych przepisów przez Sejm ma nastąpić jeszcze w tej kadencji Sejmu, co może jednak okazać się trudne przez zaplanowane na jesień wybory parlamentarne. Wcześniej trzeba będzie jeszcze klepnąć dyrektywę plastikową (Single-Use Plastic). 

REKLAMA

Co na razie wiemy o polskim systemie kaucyjnym? Ma dotyczyć takich opakowań jak szklane butelki do 1,5 l objętości i plastikowe baletki do 3 l. Do tego dochodzą jeszcze aluminiowe puszki. System ma być bezparagonowy, czyli zwrot opakowania nie będzie wiązać się z okazaniem dowodu (paragonu) na jego zakup. Obowiązek wprowadzenia kaucji ma dotyczyć sklepów o powierzchni powyżej 200 m kwadr. 

REKLAMA

System kaucyjny wzbudza zaufanie Europejczyków

System kaucyjny funkcjonuje już w 12 krajach europejskich, a w 15 kolejnych trwają nad nim prace. Jak wylicza Anna Larsson, dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform, obecnie korzysta z niego w sumie ok. 133 mln Europejczyków. Czy są zadowoleni z tych rozwiązań? Odpowiedzi na to pytanie postanowiła poszukać TOMRA Collection, firma z branży recyklingowej, która w tym celu przebadała nastroje konsumenckie w siedmiu krajach: Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemczech i Holandii. I okazuje się, że dla większości z przepytanych, kaucja to bardzo dobre rozwiązanie. Aż 93 proc. respondentów zwraca co najmniej 90 proc. całkowitej liczby objętych kaucją pojemników po napojach.

REKLAMA
REKLAMA

Za co Europejczycy cenią najbardziej system kaucyjny? Głównie z powodu zwrotu pustych butelek i puszek (76 proc. ankietowanych), ale także za troskę o środowisko (59 proc.), za większą chęć dbania o porządek w domu (44 proc.) i za czystość i zmniejszenie ilości śmieci w miejscach publicznych (42 proc.). 

REKLAMA

Kaucja, czyli jeszcze sporo do zmiany

Nigdzie jednak nie jest tak dobrze, żeby nie mogłoby być jeszcze lepiej. I tak samo jest z europejskimi systemami kaucyjnymi. Zdecydowana większość respondentów (66 proc.) chce rozszerzenia obecnego mechanizmu o kolejny rodzaj opakowań. Przepytani na tę okoliczność Europejczycy chcieliby też szybszej obsługi, stąd 48 proc. z nich wskazuje na recyklomaty. I też coraz więcej celuje w cyfrowe transakcje. 36 proc. ankietowanych stwierdziło, że chciałoby otrzymać zwrot kaucji na kartę lojalnościową lub aplikację (odsetek ten był najwyższy w Szwecji i Finlandii, odpowiednio 46 proc. i 41 proc.), a 31 proc. chciało otrzymać cyfrowy bon zamiast papierowego.

REKLAMA
Michał Tabaka
Redaktor
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA