REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Spotify wypłaciło Polakom miliony. Wiemy, kto dostał najwięcej

Spotify pochwaliło się, że w 2023 r. wypłaciło polskim właścicielom praw do muzyki ponad 150 mln zł, czyli o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Gigant streamingu muzyki opublikował te dane po raz pierwsze i choć nie ujawnił listy najhojniej wynagrodzonych właścicieli praw autorskich, to wiadomo, że ponad połowę tantiem dostali niezależni artyści lub wytwórnie płytowe.

23.03.2024
14:43
spotify koronawirus
REKLAMA

Spotify podkreśla, że nie tylko po raz pierwszy opublikowała dane o tantiemach wypłaconych właścicielom praw autorskich do muzyki, ale także zrobiła to jako jedyna tego typu platforma streamingowa. Tylko w 2023 r. było to łącznie ponad 150 mln zł. Firma zdradza, że zeszły rok był rekordowy pod względem płatności ze Spotify, które stanowią dwie trzecie całkowitych przychodów platformy.

REKLAMA

Tantiemy ze Spotify

W 2023 r. na całym świecie Spotify wypłaciło łącznie 9 mld dol. Platforma podkreśla, że stanowiło to najwyższą płatność, jaka została kiedykolwiek dokonana przez pojedynczego sprzedawcę. Spotify wylicza, że w ciągu ostatnich sześciu lat liczba ta wzrosła prawie trzykrotnie i stanowi znaczącą część ponad 48 mld dol., które Spotify wypłaciło właścicielom praw do muzyki od momentu swojego powstania.

Jak działa mechanizm wypłacania tantiem przez Spotify? Spółka tłumaczy, że przekazuje płatności właścicielom praw do muzyki, takim jak wytwórnie i wydawcy, którzy następnie płacą artystom – w tym kompozytorom, autorom i wykonawcom, na podstawie ich indywidualnych umów. Spotify zwraca uwagę, że tantiemy te stanowią tylko część całkowitych dochodów twórców, a reszta pochodzi z innych platform streamingowych, sprzedaży biletów na koncerty na żywo, czy sprzedaży gadżetów.

Więcej o przemyśle muzycznym przeczytacie w tych tekstach:

Cieszę się, że po raz pierwszy możemy w przejrzysty sposób podzielić się tym, jakie przychody generują polscy artyści dzięki Spotify. To naprawdę inspirujące widzieć znaczące postępy poczynione w promowaniu polskiej muzyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodaje nam to energii do podejmowania kolejnych inicjatyw. Polska może pochwalić się mnóstwem wyjątkowych talentów, a w Spotify jesteśmy oddani wzmacnianiu ich obecności na naszej platformie i poza nią na całym świecie – mówi Mateusz Smółka piastujący w Spotify stanowisko music team lead.

Ponad 100 tys. zł z tantiem

REKLAMA

Spotify zwraca uwagę, że w zeszłym roku niezależni artyści wygenerowali na platformie niemal 4,5 mld dol. To oznacza, że 2023 był pierwszym rokiem, w którym ich przychody stanowiły około połowy całkowitej kwoty wygenerowanej przez całą branżę muzyczną ze Spotify, czyli 9 mld dol. Jeśli chodzi o polskich artystów, to wygenerowali oni ponad 150 mln zł w ciągu roku, czyli o jedną piątą więcej niż w 2022 r.

Zgodnie z danymi Spotify w 2023 r. 580 polskich artystów zarobiło ponad 50 tys. zł z tytułu tantiem pochodzących z tej platformy. Firma dodaje, że liczba polskich artystów, którzy w 2023 r. zarobili ponad 100 tys. zł z tantiem ze Spotify, wzrosła o ponad jedną czwartą w porównaniu z rokiem 2022 i niemal pięciokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA