REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Polskie dzieci się duszą! Rodzice mówią dość i idą na wojnę ze smogiem

Alergie, astma, infekcje, problemy układu oddechowego, nerwowego, metabolicznego, a nawet nowotwory – to tylko niektóre ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, na które narażone są nasze dzieci. Taki przekaz niesie ze sobą film opublikowany właśnie przez Stowarzyszenie Rodzice dla Klimatu. Jednocześnie Fundacja Rodzice w mieście zbiera podpisy pod petycją pn. Chcemy czystego powietrza dla nas i dla naszych dzieci. W tym tygodniu ma dojść do spotkania w tej sprawie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

10.01.2023
12:39
smog-w-maju-Czyste-Powietrze-nagrody
REKLAMA

Już cztery miesiące minęły od alarmujących doniesień naukowców, którzy toksyczne cząsteczki powietrza odnaleźli nawet w płucach, wątrobach i mózgach nienarodzonych dzieci. Prof. Paul Fowler z Uniwersytetu w Aberdeen w Szkocji nie ukrywał przy tej okazji, że w ten sposób po raz pierwszy wykazano, że nanocząstki czarnego węgla nie tylko dostają się do łożyska w pierwszym i drugim trymestrze, ale następnie znajdują drogę do organów rozwijającego się płodu. 

REKLAMA

To niepokojące, ale nie wiemy jeszcze, co się dzieje, gdy cząsteczki lokują się w różnych miejscach i powoli wymywają swoje chemikalia – przyznaje prof. Jonathan Grigg z Queen Mary University of London.

Czy w Polsce od tego czasu coś się w tym względzie zmieniło? Tak, ale na gorsze. Nie ma nowych norm jakości powietrza, nie ma też zmodyfikowanych kryteriów dla węgla. Za to prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi Polakom, żeby palili obojętnie czym, bo priorytetem jest to, żeby się zimą zagrzali. W efekcie, jak Polska długa i szeroka, normy stężenia dla pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 bywają przekroczone o 1000 proc. i więcej. Nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w Mazowszu, nad morzem, czy na Mazurach.

Rodzice dla klimatu idą na wojnę ze smogiem w Polsce

Rząd swoją walkę z brudnym i trującym powietrzem sprowadza głównie do programu Czyste Powietrze, w którym po ponad czterech latach działania wydatkowano niecałe 4 proc. budżetu rozpisanego na 103 mld zł. To, że smog rocznie - jak wskazują na to badania naukowców - w Polsce odpowiada za nawet 39 tys. przedwczesnych zgonów, najwidoczniej na nikim nie robi żadnego wrażenia. Dlatego przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzice dla klimatu powiedzieli głośne: dość! I opublikowali film, w którym wytykają Polsce najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. 

Tu nawet najlepsza indywidualna strategia nie wystarczy. Potrzebne jest wspólne działanie i domaganie czystej zielonej energii w Polsce, która sprzyja nie tylko walce o nasze zdrowie lecz także o klimat - przekonują Rodzice dla klimatu.

W opublikowanym filmie lektor nie proponuje konkretnego lekarstwa dla dziecka na kaszel i duszności. Zamiast tego informuje jego matkę o fatalnej jakości polskiego powietrza, które odpowiada za wiele nawracających i przewlekłych problemów zdrowotnych dzieci w naszym kraju.

Petycja do prezydenta i premiera w sprawie duszących się w Polsce dzieci

Film od Rodziców dla klimatu to nie pierwsza tego typu inicjatywa. Są też wspólne działania Fundacji Rodzic w mieście i Akcji Demokratycznej. Polegają one na zbieraniu podpisów pod petycją zaadresowaną do prezydenta RP, premiera, parlamentarzystów a także Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Apelujemy o pilne i skuteczne zajęcie się problemem smogu w Polsce. To Państwo mają możliwość proponowania zmian prawnych, które rozwiążą wieloletni problem toksycznego powietrza - czytamy w tym liście.

Autorzy petycji proponują konkretne rozwiązania. Chcą dostosowania limitów zanieczyszczeń powietrza do standardów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Oczekują również systemowego uspokojenia ruchu samochodowego w newralgicznych dla mieszkańców i ruchu pieszego przestrzeniach miejskich.

REKLAMA

Jego częściowa lub całkowita eliminacja powinna zostać wprowadzona w otoczeniu placówek oświatowych i opiekuńczych, tj. żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych - przekonują w petycji.

To jeszcze nie wszystko. Walka ze smogiem w Polsce, ich zdaniem, powinna polegać również na ograniczeniu importu samochodów z niskimi normami emisji spalin, na zwiększaniu działań sprzyjających rozwojowi transportu zeroemisyjnego i aktywnego, a także na wdrożenia polityki odejścia od paliw kopalnych i rozwoju odnawialnych źródeł energii do 2030 r. Jak informuje Fundacja Rodzic w mieście, w tym tygodniu ma dojść do spotkania w tej sprawie z RPO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA