REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Płacisz tą apką za parkowanie, autostrady czy pociąg? Ma na głowie KNF i prokuraturę

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa, że spółka SkyCash Poland dokonała oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganych procedur. Sprawa jest na tyle poważna, że Urząd KNF nie tylko wpisał właściciela popularnej apki na smartfony na listę ostrzeżeń publicznych, ale także skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

18.08.2023
13:06
Właściciel apki SkyCash ma na głowie KNF i prokuraturę
REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w piątek, że firmę SkyCash Poland wpisała na listę ostrzeżeń publicznych, a także skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

REKLAMA

Wprowadzanie instrumentów finansowych do obrotu

Spółka mogła dopuścić się dokonania oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego, memorandum informacyjnego, lub dokumentu informacyjnego. Przepisy ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do obrotu mówią też o dokonaniu emisji obligacji bez zachowania ustawowych warunków.

Oprócz zgłoszenia do prokuratury dokonano też wpisu spółki SkyCash Poland na prowadzoną przez KNF listę ostrzeżeń publicznych. Jest to zbiór firm i podobnych podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem publikowanej na stronie internetowej KNF-u tej listy jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z nimi.

Bardzo popularna apka

Bizblog poprosił spółkę SkyCash o odniesienie się do komunikatu KNF-u. Prezes Jarosław Mazek około południa w piątek poinformował nas, że firma przygotowuje oświadczenie, które prześle „niebawem”. Gdy tylko je otrzymamy, opublikujemy je na naszej stronie.

REKLAMA

SkyCash to jedna z pierwszych i najpopularniejszych w Polsce aplikacji mobilnych, która umożliwia opłacanie różnych usług – od opłat parkingowych i za autostrady, przez bilety kolejowe i komunikacji miejskiej, pobranie gotówki z bankomatów, zawieranie ubezpieczenia, aż po inwestowanie. Właśnie ta ostatnia funkcjonalność wzbudziła zastrzeżenia KNF-u.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA