REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Tysiące podatników będzie musiało sprawdzić, czy nie zalega ze składkami ZUS. Winny? Polski Ład

Ryczałtowcy już mogą zgłaszać, że przechodzą na opodatkowanie według skali. Liniowcy muszą poczekać do wiosny 2023 r. I jedni, i drudzy muszą sprawdzić, czy nie będą musieli dopłacić ZUS-owi za składki zdrowotne. W skrajnie pesymistycznym scenariuszu, zakładającym, że większość rozliczających się ryczałtem lub liniowo zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania, swoje saldo w ZUS-ie będzie musiało prześwietlić 2 mln Polaków.

04.07.2022
12:54
Tysiące podatników będzie musiało sprawdzić, czy nie zalega ze składkami ZUS. Winny? Polski Ład
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Znowelizowany Polski Ład podatnikom rozliczającym się z fiskusem liniowo (700-800 tys. osób) lub ryczałtem (1,4 mln osób) otworzył furtkę do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową. Decyzję o przejściu z podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjowanego prowadzący działalność potwierdzą, składając zeznanie podatkowe za 2022 r. (w przyszłym roku do 2 maja). Efektem ubocznym takiego rozwiązania będzie zmiana sposobu wyliczania składek ZUS, a więc i ich wysokości.

REKLAMA

Składka zdrowotna dla rozliczających się na ryczałcie obliczana jest w zależności od przychodu. Na zasadach ogólnych i dla rozliczających się liniowo zależy od dochodu, mnożonego odpowiednio przez 9 proc. lub 4,9 proc.

W rozliczeniu rocznym składek ZUS podatnicy, którzy zmienią formę opodatkowania, będą musieli przeliczyć składkę raz jeszcze – wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Oznacza to, że jeśli podatnik, który rozliczał się liniowo w 2022 roku i wyliczał składkę ZUS, mnożąc dochód przez 4,9 proc., zdecyduje się przejść na zasady ogólne, w rozliczeniu rocznym będzie musiał składkę wyliczyć ponownie według zasad, które stosują rozliczający się według skali podatkowej.

W tym celu będzie musiał pomnożyć dochód przez 9 proc.
i dopłacić różnicę na rachunek w ZUS.

Piotr Juszczyk z inFaktu wyjaśnia, że po zakończeniu roku podatkowego przedsiębiorcy, którzy przeszli na skalę podatkową, znajdą w deklaracji DRA za kwiecień 2023 r. specjalną część, w której będą mogli zaznaczyć, że przeszli na rozliczenie według skali podatkowej.

Podatnicy nie będą musieli składać korekty deklaracji ZUS DRA, które zostaną złożone za rok 2022 – podkreśla ekspert inFaktu.

Zmieniasz formę opodatkowania? Sprawdź składki ZUS

Po zmianie formy opodatkowania może pojawić się nadpłata lub niedopłata składek ZUS. Na uregulowanie różnicy podatnik będzie miał czas do 20 maja 2023 roku. Warto pamiętać, że niedopłata może pojawić się przy przejściu z podatku liniowego na skalę podatkową.

undefined

Z kolei w przypadku podatników rozliczających się na ryczałcie i osiągających dochody powyżej 60 tys. zł może pojawić się nadpłata. Dla takiego przedsiębiorcy składka wynosiła 559,89 zł miesięcznie. Przy przejściu na zasady ogólne może okazać się niższa. Po rozliczeniu się z fiskusem za 2022 r. podatnik będzie mógł w maju 2023 r. złożyć wniosek do ZUS o zwrot nadpłaty z tytułu zmiany formy opodatkowania.

Ryczałtowcy nie będą musieli czekać do końca roku podatkowego i już mogą przejść na rozliczenie według skali. Do 22 sierpnia muszą to jednak zgłosić przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

W praktyce ryczałtowcy będą więc mogli być opodatkowani przez pierwszą połowę roku w formie ryczałtu, a przez drugą połowę według skali podatkowej – wskazuje Piotr Juszczyk.

I dodaje, że w takim przypadku składka zdrowotna będzie opłacana na zasadach nowo wybranej formy opodatkowania już od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana.

Za czerwiec składka zostanie opłacona na zasadach ryczałtu, ale od lipca już na zasadach ogólnych. Analogicznie składane będą deklaracje ZUS DRA – tłumaczy ekspert inFaktu.

Składka zdrowotna od dochodu, nie od przychodu

Przechodzący z ryczałtu w pierwszym miesiącu, w którym skorzystają z zasad ogólnych, będą musieli wykazać zerowy dochód. Wynika to z tego, że na ryczałcie do celów składkowych podstawę stanowił przychód. Natomiast na skali podatkowej do opłacenia składki zdrowotnej niezbędny jest dochód.

W takim wypadku składka zdrowotna za lipiec, która jest opłacana w sierpniu będzie wyliczana nie od dochodu, ale od pensji minimalnej i wyniesie 270,90 zł. W kolejnych miesiącach podatnik będzie już mógł wyliczyć składkę z dochodu.

Ryczałtowcy zmieniający formę opodatkowania w połowie roku także są zmuszeni udokumentować to w deklaracji DRA składanej za kwiecień 2023 roku – przypomina Piotr Juszczyk.

REKLAMA

Jak widać, fiskalnej gimnastyki nie zabraknie.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA