REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Rower na receptę i dopłaty do napraw dwóch kółek. Boris Johnson ogłasza rowerową rewolucję

2 mld funtów ma kosztować ogłoszony we wtorek plan brytyjskiego rządu, którego celem jest popularyzacja jazdy na rowerze i chodzenia piechotą. Boris Johnson mówi wręcz o „rewolucji” i obiecuje wielkie inwestycje w drogi rowerowe, dopłaty 50 funtów na naprawę starych bicykli, szkolenia dla każdego, a nawet uczynienie z jazdy na rowerze zabiegu zdrowotnego, który będzie przepisywany przez lekarzy.

28.07.2020
13:35
Rowerowa rewolucja w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson ogłasza plan wart 2 mld funtów
REKLAMA

Tysiące mil wydzielonych, bezpiecznych dróg rowerowych, szkolenia z jazdy na rowerze dostępne dla każdego, rowery dostępne na receptę oraz 50 funtów na naprawę roweru, który stoi nieużywany w garażu czy na strychu – to główne założenia planu, który rząd Borisa Johnsona ogłosił we wtorek.

REKLAMA
undefined

„Zmierzenie się z przyczynami złego stanu zdrowia, a nie tylko z objawami, jest kluczowe dla zmniejszenia obciążenia systemu ochrony zdrowia” – przyznaje bez ogródek rząd w komunikacie. „Udowodniono, że jazda na rowerze ma ogromny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi” – dodaje.

Rząd w Londynie chce wykorzystać gwałtowny wzrost popularności jazdy na rowerze w czasie lockdownu. „Kompleksowy i długoterminowy” plan ma sprawić, że poruszanie się za pomocą własnych mięśni stanie się codziennością niemal każdego Brytyjczyka.

Aby stworzyć zdrowsze, aktywniejsze społeczeństwo, potrzebujemy właściwej infrastruktury, szkoleń i wsparcia, by dać ludziom poczucie bezpieczeństwa w poruszaniu się za pomocą dwóch kółek

– stwierdził Boris Johnson.
Brytyjski rząd przyznaje wprost, że jednym z celów programu jest odciążenie systemu ochrony zdrowia NHS (National Health Service)

Brytyjski rząd zdaje sobie sprawę, że budowanie nowych dróg rowerowych i program bezpłatnych szkoleń to za mało, by zachęcić do codziennej jazdy na rowerze tych, którzy boją się o swoje bezpieczeństwo oraz kradzieży roweru. W planach jest zaostrzenie prawa drogowego, by lepiej chronić pieszych i rowerzystów, wprowadzenie nowych wymogów bezpieczeństwa dla ciężarówek, a także zmierzenie się z plagą kradzieży rowerów.

REKLAMA

Z kolei z myślą o właścicielach nieużywanych, zdezelowanych rowerów rząd będzie rozdawał warte 50 funtów vouchery na naprawę sprzętu – program ten nazwano „Fix your Bike Voucher Scheme”. Pierwszych 50 tys. voucherów ma zostać rozdysponowanych jeszcze we wtorek 28 lipca do północy. Kolejne partie będą rozdawane stopniowo, by nie obciążać i tak mocno przeciążonych zleceniami warsztatów rowerowych.

Dla starszych osób oraz ludzi o słabszej kondycji przewidziano plan rozwoju rowerów elektrycznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA