REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rosyjski bieda-dyskont Mere do likwidacji. Aż tak zdesperowani chyba nie jesteśmy

W Częstochowie trwa likwidacja pierwszego w Polsce dyskontu rosyjskiej sieci Mere, która planowała podbój naszego rynku dzięki towarom tak tanim i tak niskiej jakości, że schyłkowe lata komuny wydają się okresem rozpasania w handlu detalicznym. Nie wiadomo, czy oznacza to wycofanie się Mere z Polski, bo rosyjska spółka nie komunikuje się z mediami, ale na to wygląda.

29.06.2022
12:42
mere-sklepy-sankcje
REKLAMA

Zamknięcie sklepu Mere w Częstochowie sieć niespodziewanie ogłosiła w mediach społecznościowych. Jak pisze lokalne wydanie „Gazety Wyborczej”, dyskont przy ul. 1 Maja ogłosił wyprzedaż towarów „w związku z likwidacją sklepu”.

REKLAMA

Sieć Mere po długich miesiącach przygotowań i opóźnień otworzyła pierwszy sklep w lutym 2020 roku, a do dziś rozrosła się do dziewięciu lokali. W skali całego rynku to niezauważalna liczba i raczej marny wynik jak na dwa lata ekspansji i plany mówiące o stu sklepach. Wszystko wskazuje na to, że sieć właśnie rozpoczęła odwrót z polskiego rynku, na co wskazuje likwidacja jej pierwszego sklepu.

Jak pisze „Wyborcza”, sieć Mere obejmuje na razie dwa lokale w Radomiu, a także placówki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Żyrardowie, Chełmie, Hrubieszowie, Bełchatowie i Skarżysku-Kamiennej. Najnowszy sklep sieci został otwarty w Jaworznie na początku bieżącego roku, jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Co ciekawe, rosyjska sieć sklepów nie trafiła na listę sankcyjną MSWiA. Zakaz działalności w Polsce objął takie podmioty jak dystrybutor węgla KTK Polska, czy pośrednio związaną z rosyjskim kapitałem sieć sklepów sportowych GO Sport, ale nie w Mere, która jest tak rosyjska, jak to tylko możliwe.

Sieć Mere należy do spółki Torgservis Polska. Jej ostatni raport finansowy pochodzi z 2020 r. i pokazuje stratę 1,32 mln zł. Właścicielem Torgservis Polska jest rosyjska firma Swetofor, która należy do rosyjskiej rodziny Schneiderów, braci Sergieja i Andrieja. Sklepy Swetofor działalność rozpoczęły w rodzinnym Krasnojarsku na Syberii.

Jakość: najniższa

REKLAMA

Sposobem Mere na sukces miały być o 20 proc. niższe ceny od rynkowych. Firma tłumaczyła je bezpośrednią współpracę z producentami, sztywną polityką kosztową i minimalną marżą handlową. W rzeczywistości w sklepach Mere można było kupić towary o jakości z trudem wypełniające minimalne wymogi jakościowe. Sieć miała jednak problemy ze znalezieniem dostawców, z sanepidem i Państwową Inspekcją Pracy.

Rosyjskie dyskonty Mere już w 2021 roku zostały na Ukrainie objęte sankcjami i musiały zakończyć działalność na tym rynku. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdził wprost, że ekspansja tej ultrataniej sieci handlowej to dzieło rosyjskich służb specjalnych. Po dzisiejszym posiedzeniu RBNiO spółka Mere nie ma prawa działać na Ukrainie – powiedział sekretarz RBNiO Aleksiej Daniłow, cytowany przez Capital.ua.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA