REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki

Ostatni dzwonek na rozliczenie się z ZUS-em. Jutro będzie za późno

Jeszcze tylko w poniedziałek 20 maja można rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten spoczywa na przedsiębiorcach. Jutro będzie już za późno, przez co prowadzącym firmę grożą kary.

20.05.2024
8:41
Ostatni dzwonek na rozliczenie się z ZUS-em. Jutro będzie za późno
REKLAMA

Czasu zostało naprawdę niewiele, bo jeszcze tylko dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą złożyć do ZUS dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA, które zawierają roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. Tym obowiązkiem są objęci przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową oraz ryczałtem, którzy w 2023 r. podlegali pod ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Celem rocznego rozliczenia ZUS jest ustalenie ostatecznej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. na podstawie rocznych przychodów/dochodów oraz ustalenie ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty składek - przypomina Tomasz Petryszak, ekspert z IFIRMA.

I nie tylko do 20 maja przedsiębiorcy muszą złożyć samo rozliczenie. Również do tego dnia muszą jeszcze zapłacić ewentualne kwoty należne do ZUS.

Jeżeli z rozliczenia wyjdzie, że przedsiębiorca ma:

  • niedopłatę składki — należy ją uregulować do 20 maja (wraz ze składką za kwiecień 2024 r.), 
  • nadpłatę składki — będzie można otrzymać jej zwrot, jeśli przedsiębiorca nie ma zaległości w ZUS.

Więcej o składkach ZUS przeczytasz na Bizblog.pl:

Wniosku w PUE ZUS

Jak przypomina Tomasz Petryszak, wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) zostanie utworzony automatycznie na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po złożeniu rocznego rozliczenia. Należy go wysłać najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.

Zwrot nadpłaty składki będzie przyznany najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na jego koncie najpóźniej do końca tego roku - dodaje ekspert.

REKLAMA

I podkreśla, że termin 20 maja jest ostateczny.

Niezłożenie dokumentów w terminie może narazić przedsiębiorców na sankcje oraz naliczenie odsetek za zwłokę — w przypadku braku uregulowania niedopłaty - zwraca uwagę ekspert z IFIRMA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA