REKLAMA

PKP IC obniża ceny biletów! Opłacało się zrobić raban. Zobaczcie nowy cennik

Najpierw były podwyżki, teraz czas na obniżki tychże podwyżek. Głosy niezadowolonych Polaków poprał nawet premier Mateusz Morawiecki i dzięki temu mamy to, o co tak walczyliśmy - ceny biletów na pociągi PKP Intercity wrócą do wcześniejszych poziomów.

07.02.2023 14.24
pkp-intercity-pociag-pasazer
REKLAMA

Wysokie ceny produktów spożywczych jakoś Polacy przełknęli. Wyższe wydatki na energię i ogrzewanie nie są im w smak, ale siedzenie w zimnie tym bardziej. Jednak podwyżka biletów kolejowych do tak nieakceptowalnych poziomów, że taniej opłaca się jechać w pojedynkę samochodem, przelała czarę goryczy. W głos ludu wsłuchał się premier i oto są - obniżki podwyżek biletów PKP Intercity. A raczej będą, bo na razie jest to obietnica.

REKLAMA

Jak PKP Intercity próbowało zniechęcić Polaków do jazdy koleją

Z początkiem nowego roku PKP Intercity wyłożyło wszystkie swoje karty na stół, czyli wzrost kosztów działalności oraz wyższe opłaty za energię, i ogłosiło wszem i wobec, że ceny biletów wzrosną o ok. 20 proc. Nie trzeba było długo czekać, aby Polacy dosadnie wypowiedzieli się, co o tym sądzą.

Aby nieco złagodzić złe wrażenie i pierwsze grożenie palcem premiera, PKP Intercity zaczęło bąkać coś na temat stworzenia programu lojalnościowego dla stałych klientów - rabaty i promocje miały uspokoić nerwy Polaków. Jednak jak tu się nie denerwować, gdy po przeliczeniach okazało się, że na tej samej trasie taniej jest wybrać się w pojedynkę samochodem niż zbiorowym transportem. Absurd. A podliczając wydatek, jaki musiałaby ponieść np. czteroosobowa rodzina pragnąca udać się na ferie pociągiem, to przy tych cenach warunki w przedziałach powinny być luksusowe, a wagony restauracyjne działać niczym opcja all inclusive.

 class="wp-image-2035780"
Źródło: mat. pras. PKP Intercity

Podwyżki da się jednak obniżyć

Mimo tłumaczeń i wyliczeń okazało się, że jednak uda się to, co początkowo wydawało się niemożliwe - PKP Intercity obniża ceny biletów.

 class="wp-image-2035783"
Źródło: mat.pras. PKP Intercity

Przewoźnik obiecał, że nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

Oczywiście - nie jest to obniżka z dobrego serca PKP IC, gdyż do biletów będzie dokładać Ministerstwo Infrastruktury. W tym celu podpisano stosowną umowę na świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021–2030.

 class="wp-image-2035786"
Źródło: mat. pras. PKP Intercity

I dodaje, że zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją.

 class="wp-image-2035789"
Źródło: mat. pras. PKP Intercity

I przypomina, że proponowane przez PKP Intercity oferty promocyjne pozwalają dodatkowo obniżać koszty podróży, podobnie jak obowiązujące w pociągach ulgi ustawowe.

Oprócz jednorazowych biletów, obniżone zostaną także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłaty na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

REKLAMA
 class="wp-image-2035792"
Źródło: mat.pras. PKP Intercity
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA