REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

60 mln euro na pomysły ratujące klimat. PFR wsparł Francuzów, którzy wchodzą na nasz rynek

PFR Green Hub koncentruje się funduszach wspierających transformację energetyczną Europy. Teraz przekazał 5 mln euro funduszowi z Siparex Group, który jest szczególnie zainteresowany polskim rynkiem i jego ekosystemem zielonych technologii.

07.08.2023
6:31
emisja-CO2-Kanada-jakosc-powietrza
REKLAMA

PFR Ventures kontynuuje budowę portfela inwestycyjnego. Spółka wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze VC (venture capital) oraz PE (private equity). PFR samodzielnie nie inwestuje w startupy, ale raczej wybiera zespoły, które następnie dobierają najciekawsze pomysły. Teraz do grona 70 funduszy w portfelu polskiej spółki dołączył nowy - francuski TiLT Capital.

REKLAMA

5 mln euro dla TiLT Capital Fund 1

W najnowszej rundzie - obok PFR Ventures - uczestniczyły również Bpifrance, Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Dzięki jej zamknięciu kapitalizacja funduszu przekroczyła już kwotę 250 mln euro. Część pieniędzy trafiła już na rynek niemiecki i francuski, gdzie TiLT Capital Partners zrealizował pierwsze 4 inwestycje. Teraz czas m.in. na Polskę.

Polski rynek łączy ambicje i wyzwania w zakresie dekarbonizacji, bezpieczeństwa energetycznego i przystępnej cenowo energii dla przemysłu i obywateli. Polska oferuje olbrzymie możliwości inwestycyjne – tłumaczy Nathanaël Krivine, współzałożyciel i partner zarządzający w TiLT Capital Partners (na zdjęciu głównym po prawej).

TiLT Capital zainwestuje w firmy, pracujące nad technologią redukcji emisji

Fundusz koncentruje się przede wszystkim na efektywności energetycznej, zeroemisyjnych technologiach zasilania i ogrzewania, energoelektronice i technologiach zwiększających elastyczność systemów energetycznych. Planuje inwestycje w granicach od 5 do 35 mln euro.

TiLT Capital może pomóc w zamknięciu luki kapitałowej na etapie wzrostu, która jest jeszcze bardziej dotkliwa dla startupów z  obszaru transformacji energetycznej, a także przyspieszyć rozwój zielonych innowacji w Polsce – mówi Małgorzata Walczak, dyrektor inwestycyjny PFR Ventures (na zdjęciu głównym po lewej).

Dla PFR Ventures to już piąta inwestycja w ramach programu PFR Green Hub FoF. Spółka wcześniej zainwestowała w:

REKLAMA
  • Contrarian Ventures,
  • Eurazeo,
  • BeyondNetZero,
  • Montis Capital z Polski

W sumie pięć inwestycji pochłonęło 60 mln euro z budżetu polskiej spółki. Co czyni najnowszą inwestycję wyjątkową, to że część wynagrodzenia zespołu inwestycyjnego jest powiązana z osiąganiem celów ESG przez spółki portfelowe. Daje to pewność, że zarządzający funduszem będą motywowani do wspierania transformacji energetycznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA