REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Opłaty za nadpłatę kredytu hipotecznego. UOKiK wszczął postępowanie wobec 17 banków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy banki bezpodstawnie nie odmawiają swoim klientom zwrotu opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Urząd poinformował w środę, że wszczął postępowanie wyjaśniające wobec aż siedemnastu czołowych banków detalicznych w Polsce, także państwowych.

11.05.2022
11:36
REKLAMA

Boisz się, że raty wkrótce poszybują tak wysoko, że wolisz sięgnąć po oszczędności, by nadpłacić lub nawet całkowicie spłacić swój kredyt hipoteczny. Jeśli umowę podpisałeś po 21 lipca 2017 r., bank musi proporcjonalnie zwrócić wszystkie pobrane opłaty wliczające się do całkowitego koszt kredytu. Czy to robi? To właśnie chce sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Tym razem sprawdzamy w postępowaniach wyjaśniających, jak 17 banków rozlicza się z osobami, które nadpłacają kredyt hipoteczny lub spłacają go całkowicie – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u, ogłaszając wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec 17 banków działających w Polsce.

Jak już pisaliśmy, UOKiK doradza kredytobiorcom, że warto rozważyć nadpłacenie kredytu hipotecznego z jednoczesnym skróceniem okresu kredytowania lub jego całkowitą, wcześniejszą spłatę. Oczywiście są to rady dla osób ze sporymi oszczędnościami lub dla takich, które mają np. działkę, którą mogą sprzedać i w ten sposób spłacić kredyt.

undefined

W takiej sytuacji bank powinien rozliczyć się z kredytobiorcą i oddać proporcjonalnie wszystkie pobrane opłaty stanowiące całkowity koszt kredytu – zwraca uwagę szef UOKiK-u.

UOKiK stoi na stanowisku, że bank powinien się rozliczyć według metody liniowej, czyli z pobranej prowizji, marży, kosztów pośrednictwa czy przygotowania umowy. Urząd przekonuje, że jest to metoda, która jest najbardziej zrozumiała, najprostsza, przejrzysta, sprawiedliwa, a do tego łatwa do zastosowania przez banki.

Te same zasady

Metoda liniowa w praktyce polega na tym, że bank dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i właśnie tę sumę powinna oddać konsumentowi. Co istotne, w ten sposób banki już rozliczają się z osobami, które spłacą przed terminem kredyt konsumencki. Prezes UOKiK-u uważa, że te same zasady powinny dotyczyć osób, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny.

UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące praktyk oraz zapisów wzorców umów w tym zakresie stosowanych w 17 bankach. Sprawdza w nich, czy i jak rozliczają się z konsumentami, którzy przed terminem spłacą w całości lub nadpłacą kredyt hipoteczny. Działania Urzędu dotyczą następujących banków:

 1. BNP Paribas Bank Polska S.A.
 2. ING Bank Śląski S.A.
 3. Alior Bank S.A.
 4. Bank Millennium S.A.
 5. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
 6. Bank Polska Kasa Opieki S.A.
 7. Credit Agricole Bank Polska S.A.
 8. mBank S.A.
 9. Santander Bank Polska S.A.
 10. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 11. Bank Pocztowy S.A.
 12. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 13. PKO Bank Hipoteczny S.A.
 14. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 15. mBank Hipoteczny S.A.
 16. ING Bank Hipoteczny S.A.
 17. Millennium Bank Hipoteczny S.A.
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA