REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Unia sypie milionami na sprzęt do łapania piratów drogowych. Zaroi się od nieoznakowanych

Zakup stu nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów ma być odpowiedzią policji na rosnącą liczbę szybkich pojazdów na polskich drogach. Do tego dojdzie kilkadziesiąt aut do sprawdzania stanu technicznego samochodów w ruchu ulicznym. Policja wyda łącznie 55,4 mln zł, z czego 46 mln będzie pochodzić ze środków unijnych.

13.01.2022
15:54
Nowe radiowozy nieoznakowane. Policja dostanie sprzęt za miliony z UE
REKLAMA

Radykalne podwyższenie kwot mandatów za łamanie przepisów drogowych oraz zaostrzenie zasad przyznawania punktów karnych spowodowało, że polscy kierowcy nagle spotulnieli od nowego roku. Zmiany na lepsze są widoczne gołym okiem, ale istnieją obawy, że gdy tylko kierowcy przekonają się, że ryzyko wpadki w sumie jest niewielkie, stare nawyki wrócą.

REKLAMA

Egzekwowanie przepisów na drogach faktycznie nie idzie w Polsce najlepiej – głównie za sprawą znikomej liczby fotoradarów i innych automatycznych urządzeń kontrolnych oraz nieoznakowanych radiowozów. Przynajmniej w tej ostatniej kwestii coś zmieni się na lepsze, bo policja dostanie aż sto nowoczesnych maszyn.

Polska policja musi unowocześniać narzędzia, którymi dysponuje

– powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

W czwartek podczas briefingu prasowego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłoszono program zakupu 153 nowych pojazdów. Celem inwestycji, finansowanej głównie ze środków UE, jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jak wyjaśniono, zakup stu nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to odpowiedź polskiej policji na rosnącą liczbę szybkich pojazdów na polskich drogach. Każdy samochód wyposażony będzie w wideorejestratory z przodu i z tyłu umożliwiających rejestrację zdarzeń i kontrolę prędkości innych samochodów.

Z kolei 53 auta służące do sprawdzania stanu technicznego samochodów będą wyposażone w analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne. W Polsce nadal zły stan techniczny pojazdów jest często przyczyną wypadków drogowych – wyjaśnia policja.

Łączna wartość dwóch projektów to 55,4 mln zł. 46,3 mln zł to dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu państwa.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA