REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Majątek Elona Muska to już ponad 100 mld dol., ale Jeff Bezos zdążył przebić pułap 200 mld dol.

Szalony wzrost notowań spółek na amerykańskich giełdach wydaje się nie do powstrzymania. Apple jest już wart grubo ponad 2 biliony dolarów, Tesla przebiła 400 mld dol., a łączna wartość spółek notowanych na amerykańskich giełdach to już ponad 35 bilionów dolarów, czyli rekordowe 183 proc. PKB USA. Wraz z wartością spółek majątek ich udziałowców rośnie do niespotykanych rozmiarów.

27.08.2020
11:19
Miliarderzy. Majątek Elona Muska to już ponad 100 mld dol. Jeff Bezos zdążył przebić pułap 200 mld dol.
REKLAMA

Gdy pod koniec lutego na amerykańskich parkietach nastąpił koronawirusowy krach, nikt nie mógł się spodziewać, że odbicie nastąpi tak szybko i będzie gwałtowne jak huragan Laura, który właśnie uderza w USA.

REKLAMA

Ten szalony wzrost dotyczy głównie firm z branży nowych technologii notowanych na giełdzie NASDAQ. Indeks NASDAQ Composite osiągnął poziom 11 665 punktów, czyli blisko dwa razy więcej niż w dołku w połowie marca.

 class="wp-image-1228966"
Źródło: Google

Bezapelacyjnie największą gwiazdą amerykańskiej giełdy jest Apple. Producent iPhone'ów i MacBooków przebił już pułap 2 bilionów kapitalizacji rynkowej, a teraz przekracza ją o, bagatela, 164 mld dol. To dwa razy więcej niż łączna wartość największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (316 mld zł).

Pod względem tempa przyrostu wartości spółki trudno jednak mierzyć się z Teslą. W ciągu ostatniego roku producent elektryków zwiększył swoją wartość rynkową dziesięciokrotnie, przy czym zdecydowanie największy przyrost nastąpił od końca czerwca. Dzisiaj Tesla jest już warta ponad 400 mld dol.

Fantastycznie radzą sobie oczywiście także inni amerykańscy giganci branży tech. Facebook jest wyceniany na 865 mld dol., Alphabet, czyli spółka-matka Google jest na 1,12 bln dol., Microsoft na 1,67 bln dol., a Amazon na 1,72 bln dol. Nie trzeba dodawać, że w każdym przypadku są to historyczne maksima tych spółek.

 class="wp-image-1228990"
Źródło: Google

Wraz z giełdową wartością spółek rośnie majątek ich głównych udziałowców. Nie jest to oczywiście „majątek” w tradycyjnym sensie, czyli suma wartości nieruchomości i gotówki na kontach bankowych, lecz „jedynie” stosunkowo ulotna wartość akcji spółek, ale nie ma co kręcić nosem.

Po raz pierwszy aż czterech miliarderów może pochwalić się majątkiem przekraczającym 100 mld dol. Jeden z nich przebił nawet nieosiągalną jeszcze niedawno granicę 200 mld dol. Pierwsza piątka rankingu Bloomberga przedstawia się następująco:

  1. Jeff Bezos – 202 mld dol.
  2. Bill Gates – 124 mld dol.
  3. Mark Zuckerberg – 115 mld dol.
  4. Elon Musk – 101 mld dol.
  5. Bernard Arnault – 86,6 mld dol.
REKLAMA

Wartość majątku szefa Amazona urosła od początku roku o 87 mld dol., ale niewiele mniejszy wzrost stanu posiadania zanotował Elon Musk – jego majątek powiększył się o ponad 73 mld dol. Od początku roku z całej piątki stracił tylko francuski rodzynek w tym amerykańskim cieście, czyli właściciel koncernu dóbr luksusowych LVMH. Na początku 2020 roku miał o 18 mld dol. więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA