REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Motoryzacja

MB Pneumatyka wchodzi na rynek indyjski. Stawia na jakość i odczarowanie opinii

Lubuska firma MB Pneumatyka znalazła sposób na problemy z łańcuchem dostaw. Rozbudowała produkcję w kraju i wchodzi ze spółką joint venture na rynek azjatycki, do Indii. Kontrakt ma zagwarantować MB Pneumatyka obsługę rynku indyjskiego oraz krajów graniczących z Indiami, a także możliwość wyjścia na kolejne zagraniczne rynki i obniżenie kosztów produkcji złączy.

10.06.2022
14:40
MB Pneumatyka wchodzi na rynek indyjski. Stawia na jakość i odczarowanie opinii
REKLAMA

Najnowsze prognozy wartości rynku zawieszeń pneumatycznych w Indiach są bardzo obiecujące. Szacuje się, że w ciągu zaledwie 8 lat wzrośnie on o blisko 1 mld dolarów.

REKLAMA

Według najnowszych danych istnieją cztery kluczowe obszary wzrostu znaczenia zawieszeń pneumatycznych w Indiach: rosnący popyt na luksusowe autokary oraz samochody osobowe, skok technologiczny w przemyśle samochodowym, wzrost znaczenia bezpieczeństwa podróży oraz spadek tonażu samochodów.

Szacuje się również, że w 2025 roku wartość rynku zawieszeń pneumatycznych w Indiach wyniesie 2,35 mld dolarów, podczas gdy w 2017 roku osiągnął 1,3 mld.

Ogromny potencjał zagranicznego partnera dostrzegła MB Pneumatyka, która po trwających kilka miesięcy rozmowach oraz pierwszych szkoleniach, 2 czerwca podpisała umowę joint venture z indyjską firmą Ajita.

MB Pneumatyka to jedyna w Polsce i jedna z czterech wiodących firm w Europie produkująca złącza do pneumatycznych układów w pojazdach użytkowych powyżej 3,5 tony.

W obliczu zerwania łańcucha dostaw, wywołanego pandemią oraz problemami wynikającymi z wojny w Ukrainie, MB Pneumatyka podjęła szereg działań dążących do rozwoju firmy. Wśród nich znalazły się m.in. powiększenie parku maszyn, którego koszt wyniósł niespełna 2 mln złotych. Umożliwi to szybszą realizację zamówień oraz usprawnienie obsługi klienta.

Firma zdecydowała się również na rozbudowę hali produkcyjnej o dodatkowe 500 m2, które mają korzystnie wpłynąć na komfort pracy, a co za tym idzie, poprawić wydajność.

Obecnie firma z Sulechowa może poszczycić się kolejnym krokiem w rozwoju - wejściem na indyjski rynek produkcyjny. 2 czerwca podczas uroczystej gali jubileuszowej z okazji 20-lecia MB Pneumatyka doszło do podpisania umowy o współpracę z Dineshem Kothiya, właścicielem indyjskiej firmy Ajita.

Podpisana umowa jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ zyskujemy partnera, który wesprze nas w produkcji. Co ważne, cała produkcja będzie odbywała się według wdrożonych przez nas standardów

- podkreśliła Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka.

MB Pneumatyka pomoże w rozwoju Ajity

Dinesha Kothiya zatrudnia 35 pracowników i produkuje w oparciu o certyfikat ISO 9001. Współpraca z MB Pneumatyka ma zaowocować podniesieniem jakości i standardów pracy oraz wypracowanie normy IATF.

Nadzór nad szkoleniem partnera biznesowego objął Sulechowski zespół specjalistów. W marcu Dinesh Kothiya odwiedził siedzibę MB Pneumatyka, gdzie przez 10 dni brał udział w pierwszym szkoleniu z jakości i standardów produkcji.

Rewizyta właścicielki firmy w Indiach miała na celu sprawdzenie czy przekazana w Polsce wiedza została wdrożona w procedury Ajity, a także przeprowadzenie dalszego szkolenia.

Kontrakt ma zagwarantować MB Pneumatyka obsługę rynku indyjskiego oraz krajów graniczących z Indiami, a także możliwość wyjścia na kolejne zagraniczne rynki i obniżenie kosztów produkcji złączy, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów.

Indie są postrzegane przez Europę jako kraj o niskiej kulturze technicznej. Podpisane joint venture ma więc na celu odczarowanie tej opinii

- mówi Małgorzata Bieniaszewska.

Warto również nadmienić, że siedziba firmy Ajita zlokalizowana jest w Jamnagar w stanie Gudżarat, uznawanym za najbardziej uprzemysłowioną część Indii.

MB-Pneumatyka ma klientów na całym świecie

MB Pneumatyka to firma rodzinna. MB-Pneumatyka specjalizuje się w produkcji złączy do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, autobusy oraz naczepy. 

REKLAMA

MB-Pneumatyce ma status jednej z czołowych europejskich firm specjalizujących się w produkcji złącz do pneumatycznych układów hamulcowych. 

Do grona klientów firmy należą światowi producenci pojazdów użytkowych i pneumatycznych układów hamulcowych, a także ośrodki przemysłowe wykorzystujące pneumatykę do automatyzacji procesów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA