REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Syn Joanny Przetakiewicz z szansą na jednorożca. Głośno o nim w USA, może zyskać ogromne pieniądze

Na najnowszej liście najbardziej obiecujących startupów w Stanach Zjednoczonych znalazł się Filip Victor, syn Joanny Przetakiewicz, byłej partnerki Jana Kulczyka. Założona przez młodego Polaka firma Mati zwróciła uwagę specjalistów nowatorskim rozwiązaniem, które ułatwia życie imigrantom.

13.10.2021
16:51
Syn Joanny Przetakiewicz z szansą na jednorożca. Głośno o nim w USA,  może zyskać ogromne pieniądze
REKLAMA

Amerykański „Forbes” razem z firmą TrueBridge Capital Partners od siedmiu lat przygotowuje listę 25 firm, które mają szansę stać się jednorożcami, zyskać wycenę w wysokości co najmniej miliarda dolarów i pójść w ślady takich tuzów, jak Facebook, Uber, AirBnb czy Spotify. Choć ich przychody są niewielkie to rozwiązania przez nie proponowane mają szansę być standardem.  

REKLAMA

W tym roku wśród wyróżnionych znalazła się firma Mati, którą prowadzi Filip Victor, syn Joanny Przetakiewicz.

Mati podbił Meksyk, a w planach ma jeszcze Azję i Afrykę

Filip Victor ma 30 lat i przyjechał do USA z Polski. Zaczął studiować na University of Pennsylvania i jak pisze „Forbes”, niemal natychmiast zwrócił uwagę na to, jak trudno jest imigrantowi uzyskać dostęp do usług finansowych, wynająć samochód lub zarezerwować mieszkanie w Airbnb

Filip zakasał rękawy i postanowił coś z tym zrobić. Przy okazji stwierdził, że może to być niezły biznes. W 2015 roku założył firmę Mati oferującą weryfikację tożsamości online poprzez agregację informacji z dziesiątek punktów danych. 

To, co robimy, to cyfrowy system reputacji, który zmienia anonimowych nieznajomych w godnych zaufania użytkowników

– powiedział Filip Victor serwisowi TechCrunch.

Tego typu weryfikacje są niezwykle ważne dla startupów fintechowych i firm działających w branży tzw. sharing economy.

Dziś jego startup z siedzibą w San Francisco koncentruje się na klientach w Meksyku i Ameryce Łacińskiej, gdzie do jego klientów należą giełda bitcoinów Binance i fintech Creditas. W planach Mati ma ekspansję w Indonezji, Indach i Afryce. 

Mati zatrudnia 50 osób. W 2020 roku firma osiągnęła przychody w wysokości 4 mln dolarów. Startup pozyskał też 86 mln dolarów kapitału. Głównymi inwestorami są Spero Ventures i Tribe Capital. W ciągu ostatniego roku Mati potroił liczbę klientów. W sumie Mati ma ich teraz ponad 200.

Kim jest Joanna Przetakiewicz?

REKLAMA

Joanna Przetakiewicz-Rooyens to polska projektantka mody, przedsiębiorczyni, założycielka i dyrektorka modowej marki oraz dyrektorka kreatywna domu mody „La Mania”, radca prawny. Jest inicjatorką akcji Era Nowych Kobiet.

W latach 2014–2015 była jurorką polskiej edycji programu Project Runway emitowanego przez TVN. W 2017 uczestniczyła w drugiej edycji reality show Azja Express. Była partnerką przedsiębiorcy Jana Kulczyka. W 2020 zawarła związek małżeński z Rinke Rooyensem. Ma trzech synów: Aleksandra, Filipa i Jakuba.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA