REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Prawo

Producent znanych lakierów do paznokci zawyżał ceny? Szefom firmy grożą gigantyczne kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził rewizję w biurach spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki Semilac. Ma to związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, które dotyczy podejrzenia niezgodnego z prawem sposobu ustalania cen.

23.08.2019
12:49
piramidy finansowe informacja UOKiK
REKLAMA

Urząd podał, że zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany.

REKLAMA

Ustalamy, czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, czy zostaną postawione konkretne zarzuty – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Przeszukanie ma doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia pomiędzy producentem a dystrybutorami, które polegać miało na ustalaniu minimalnych cen sprzedaży.

Urząd zaznaczył, że to wstępny etap działań i nie jest prowadzone postępowanie przeciwko przedsiębiorstwom.

Przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji.

REKLAMA

Rewizje przeprowadzane są wyłącznie po uzyskaniu zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł - podał UOKiK.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA