REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Tragedia jednej z najbogatszych rodzin Polsce. Starakowie opłakują śmierć Piotra

O rodzinie Staraków zrobiło się w ostatnim czasie głośno za sprawą tragedii. W czwartkowy poranek znaleziono ciało Piotra Woźniaka-Staraka, pasierba jednego z najbogatszych Polaków Jerzego Staraka – właściciela Polpharmy. Majątek seniora rodu szacuje się dzisiaj na 6 mld zł.

22.08.2019
15:21
Śmierć Piotra Woźniaka-Staraka
REKLAMA

fot; YouTube/Konfederacja Lewiatan

REKLAMA

Piotr Woźniak-Starak został znaleziony przez grupę płetwonurków przetrząsających jezioro Kisajno. Wcześniej policja dowiedziała się od towarzyszącej 39-latkowi kobiecie, że oboje wpadli do wody w trakcie nocnej wyprawy motorówką.

Kim był Piotr Woźniak-Starak?

Mężczyzna był synem Anny Woźniak-Starak i pasierbem Jerzego Staraka. Studiował w Emmerson College w Bostonie (reklama i komunikacja) oraz w Parsons University w Nowym Jorku (design). Do Polski wrócił w 2005 r., założył firmę Watchout, która zajmowała się produkcją filmów.

Sława potomka miliardera w życiu zawodowym często mu ciążyła. Skarżył się, że gdy chciał pozyskać pieniądze na produkcje filmu słyszał: Niech tata da. Mimo to udało mu się zrealizować wiele ważnych projektów. Wraz z Wajdą współpracował przy powstaniu "Katynia", wyprodukował filmy "Bogowie", "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" i serial "Oficerowie". Jego firma tworzyła reklamy dla UPC czy PKO BP.

Kim jest Jerzy Starak?

Nie usłyszelibyśmy zapewne o Piotrze Woźniaku-Staraku, gdyby nie jego ojczym. Jerzy Starak to jedna z największych postaci polskiego biznesu.  

Urodził się w 1947 roku w Cieszynie. Pod koniec lat 60. studiował w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po jej ukończeniu wyemigrował do Anglii na staż do fabryki Nestle, a następnie do Włoch, gdzie założył przedsiębiorstwo Comindex. Była to jedna z wielu w tamtym czasie firm polonijnych, które dostawały zgodę od PRL-owskich władz na prywatny handel. Zajmowała się produkcją i sprzedażą maszyn dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.

Tego okresu Starak nie wspomina jednak dobrze. W rozmowie z Dorotą Warakomską w książce "Bohaterowie polskiej transformacji" opowiadał:

Na początku było świetnie, ale jak nam zaczęło dobrze iść, to się okazało, że nie ma dla nas akceptacji. Dodatkowo pogorszyła się koniunktura gospodarcza i trzeba było znaleźć winnego. Padło na firmy polonijne. Zaczęto nas szykanować, bo cokolwiek kupowaliśmy od państwowych przedsiębiorstw, na przykład folię polietylenową, karton, musieliśmy płacić tak zwanym wsadem dewizowym. Z każdego zarobionego na eksporcie dolara połowę mogliśmy zatrzymać, a połowę musieliśmy odsprzedać po kursie oficjalnym, który był wtedy bardzo niski - narzekał.

Po 1989 r. Starak pomagał wchodzić na polski rynek zagranicznym firmom, takim jak Colgate-Palmolive czy Nutricia. W tej drugiej do tej pory zasiada w radzie nadzorczej. Został też generalnym importerem Alfy Romeo na Polskę.

Przełomowym momentem dla jego kariery stała się prywatyzacja Polpharmy. Łódzki potentat farmaceutyczny wpadł w 2000 roku w ręce Jerzego Staraka za 220 mln zł. Ta decyzja wywindowała go do biznesowej pierwszej ligi, choć nowy właściciel potentata miał dużo wątpliwości przed podjęciem wyzwania. Przerost zatrudnienia w Polpharmie wymagał szybkich, stanowczych i mało popularnych decyzji.

Tłumaczyłem wtedy pani minister, pani podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, że w zakładzie trzeba zrobić olbrzymią restrukturyzację, a ja się do tego nie nadaję. Pani minister argumentowała, że jeśli nie kupię przedsiębiorstwa, to skażę je na zagładę, bo tyle lat jest sprzedawane, nie da sobie rady, upadnie – wspominał.

Kilkanaście lat później miliarder wszedł w posiadanie Polfy, kupił też udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. Dzisiaj jego majątek szacuje się na niemal 6 mld zł

Kim jest Anna Woźniak-Starak?

Żona Jerzego Staraka jest znana z prowadzenia restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Małżeństwo znane jest też z zamiłowania do sztuki. W ich kolekcji znajdują się prace Wilhelma Sasnala, Wojciecha Fangora czy Tadeusza Kantora.

Starakowie założyli też fundację wspierającą młodą sztukę. Za pośrednictwem jej strony internetowej początkujący artyści mogą ubiegać się o to, by ich dzieła zawisły w Spectra Art Space, przestrzeni Polpharmy, która powstała jako miejsce prezentacji i promocji klasyków polskiej sztuki współczesnej.

REKLAMA

Kim jest Julia Starak?

Julia Starak to siostra Piotra Woźniaka-Staraka. Ukończyła prestiżową szkołę Aiglon College w Szwajcarii, studiowała także w Stanach Zjednoczonych. Obecnie razem z mężem mieszka w Zurychu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA