REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Felieton

Innowacyjna rekrutacja w państwowej spółce. Prezes zalecał kandydatkom nie zakładać majtek na rozmowę o pracę

To miał być tekst o kobietach na rynku pracy. I nawet nie o tym, że mają gorzej niż mężczyźni, ale o tym, że kobiety rodzące dzieci nigdy nie będą zarabiać tyle, co kobiety bezdzietne. Ale będzie to tekst również o innowacjach. „I pamiętaj, najkrótsza spódnica, jaką nosi. I brak majtek też wskazany” - takie instrukcje dotyczące zaproszenia kobiety na rozmowę kwalifikacyjną miał wydawać prezes JSW Innowacje. Jarosław Mrozek może nie wiedział, że molestowanie seksualne i dyskryminacja ze względu na płeć nie są innowacyjne, są stare jak świat. Na szczęście nie jest już prezesem.

08.03.2020
9:46
molestowanie_kobieta_szef_sex
REKLAMA

O kobietach na rynku pracy mówi się dużo od lat i ich sytuacja rzeczywiście systematycznie od połowy XX wieku się poprawia. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia. Z raportu pracuj.pl wynika, że co prawda kobietom na rynku pracy w Polsce jest znacznie lepiej niż jeszcze 10 lat temu (twierdzi tak 61 proc. badanych), ale jednocześnie aż 71 proc. uważa, że nadal nie mają tych samych szans co mężczyźni, jeśli chodzi o awans czy podwyżkę. 69 proc. Polek jest przekonana, że z powodu płci zarabiają mniej niż mężczyźni.

REKLAMA

Światowe Forum Ekonomiczne twierdzi, że biorąc pod uwagę tempo zmian, równouprawnienie stanie się faktem dopiero za 99 lat.

Tymczasem różnice w zarobkach kobiet mężczyzn sięgają w Unii Europejskiej średnio 16 proc. Z raportu firmy Rankomat wynika, że kobiety wciąż mają mniejsze szanse podczas rekrutacji, właśnie ze względu na płeć, co pokazują ślepe testy. Kobiety mają nawet o 60 proc. więcej szans na zatrudnienie, kiedy rekruter nie zna płci kandydata. Z tego względu na ślepe rekrutacje zdecydowało się BBC.

 class="wp-image-1090625"

W ponad połowie krajów świata kobiety wciąż nie mogą wykonywać tych samych zawodów, co mężczyźni. Czasem to kwestia przepisów - w Rosji tylko mężczyzna może zostać maszynistą w metrze - czasem stereotypów. W efekcie zatrudnienie kobiet w przemyśle wynosi 17 proc., a na stanowiskach związanych z nowymi technologiami 25 proc.

 class="wp-image-1090628"

Co ciekawe zwykle mówimy o luce zarobkowej na linii kobiety-mężczyźni. Tymczasem istnieje jeszcze inna: matki-kobiety bezdzietne. Okazuje się, że na rynku pracy istnieje finansowa kara za macierzyństwo. Matka po 10 latach od urodzenia dziecka zarabia średnio 20 proc. mniej niż kobieta, która nie zdecydowała się na potomstwo. Jej zarobki spadają po urodzeniu dziecka i już nigdy nie dorównują poziomem zarobkom kobiet bezdzietnych. Oczywiście w przypadku mężczyzn takich zmian po urodzeniu potomstwa nie widać.

 class="wp-image-1090631"

Jeszcze ciekawsze, że ta nierówność płacowa powodowana urodzeniem dziecka jest dziś nieco większa niż 1980 r. i to mimo że w tym samym czasie gender pay gap się zmniejsza. Wskazuje na to przykład Danii, w której jest najwyższy odsetek pracujących matek na świecie (82 proc.) i jednocześnie szeroko rozbudowany system wspierania kobiet po urodzeniu dziecka na rynku pracy.

„Przecież poznaję, że jesteś kawał suki”

No i tak sobie dywagujemy o tym równouprawnieniu, niwelowaniu różnic w zarobkach między kobietami i kobietami, tymczasem okazuje się, że niby cywilizowany świat ciągle ma problem z seksizmem, molestowaniem w miejscu pracy i zwykłym prostactwem.

Oto fragmenty nagranych rozmów pomiędzy prezesem państwowej spółki JSW Innowacje Jarosławem Mrozkiem a jego współpracownicami, do których dotarł „Super Express”:

Prezes: Wolałbym mieć przed sobą trochę kobietę z krwi i kości, która zachowuje się jak kobieta,
a nie jak... no
Pracownica: No ja jestem! Ale to przecież też trzeba się jakoś zachowywać.
Prezes: Nie rób z siebie znowu aż takiej skromnisi, bo taką nie jesteś. Przecież poznaję, że jesteś
k...a kawał suki i umiesz k...a naprawdę też tu zrobić swoje rzeczy, więc nie rób mi tu k...a…
Pracownica: No dobra. No bo to właśnie wtedy, jak potrzeba, to tak, ale tak na co dzień to też trzeba…
Prezes: No ale to k...a, nie rób ze mnie wała, Ty!

Albo:

Prezes: Dobra, dawaj ją tu jeszcze raz na rozmowę. Zadzwoń do niej, zapytaj się, kiedy może być.
Pracownica: Mhm
Prezes: Niech przyjeżdża. Spódnica najkrótsza, jaką może mieć.
Pracownica: Ale ona nie jest taka.
Prezes: Ale co mnie to obchodzi?
Pracownica: Ja jej tego nie powiem.

REKLAMA

Prezes Mrozek tłumaczył „Super Expressowi”, że to takie bardziej żarty były” Dobra wiadomość na Dzień Kobiet jest taka, że dziś już nie jest prezesem JSW Innowacje należącej do państwowej Grupy Kapitałowej JSW. Złożył rezygnację 18 lutego na biurko Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych. Rezygnacja została przyjęta, a w spółce trwa audyt.

Jarosław Mrozek pełnił funkcję prezesa JSW Innowacje pięć miesięcy. Wicepremier na sygnały o jego zachowaniu zareagował natychmiast, ciekawe tylko, jak szybko te sygnały zaczęły docierać. Bo prawda jest taka, że jako społeczeństwo akceptujemy dużo, dużo za dużo. ONZ właśnie opublikował szokujący raport, z którego wynika, że aż 90 proc. ludzi przejawia uprzedzenia w stosunku do kobiet. Takie zachowania wobec nich są w konsekwencji niestety zbyt często uznawane za niegroźne. Bo to przecież tylko żarty były.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA