REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Kiedy fiskus przyczepi się o napiwki? Zła wiadomość: prawie zawsze

Napiwki otrzymywane w restauracjach mogą być potraktowane jako osobne źródło przychodu. Ale czy napiwek zostanie opodatkowany, zależy od formy jego wypłaty. Jeśli klient w restauracji przekaże napiwek w gotówce, to właściciel lokalu nie ma żadnych obowiązków podatkowych. Kelner powinien jednak opodatkować otrzymane napiwki w zeznaniu rocznym.

09.08.2023
8:05
Kiedy fiskus przyczepi się o napiwki? Zła wiadomość: prawie zawsze
REKLAMA

Coraz częstsze stało się korzystanie z form bezgotówkowych i doliczanie napiwku do rachunku. W takim przypadku wartość bonusu jest traktowana jako oddzielny element na rachunku, oprócz podstawowej kwoty do zapłaty.

REKLAMA

W restauracjach, w których posiłki są opodatkowane stawką 8 proc. VAT, napiwek podlega opodatkowaniu 0 proc., nawet jeśli elementem kolacji były krewetki podlegające 23 proc. VAT – tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

Bez VAT, ale z podatkiem dochodowym

Od napiwków doliczanych do rachunku właściciel lokalu nie odprowadza podatku VAT. Ale po otrzymaniu takiego bonusu restauracja dokonuje potrąceń, wliczając w to choćby koszty obsługi terminala – za każdą transakcję dokonaną za jego pośrednictwem pobierane są bowiem opłaty.

Jeśli jednak ktoś chce dać napiwek za pośrednictwem terminala płatniczego, pracodawca jest zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od tej kwoty i wpłacenia go do urzędu skarbowego. To na pracodawcy ciąży obowiązek pobrania i wpłacenia podatku, a pracownik otrzymuje już napiwek pomniejszony o podatek – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Ekspert inFaktu zaznacza, że napiwki otrzymywane przez osoby do 26. roku życia, które są zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie, wchodzą do limitu przychodu rocznego w wysokości 85 528 zł i do tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu.

Po przekroczeniu tej kwoty konieczne będzie zapłacenie podatku i wykazanie tej wartości w zeznaniu rocznym – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Niech fiskus zwolni napiwki z podatku

Podsumowując, jeśli kelner otrzymuje napiwek w gotówce, musi go opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym. Jeśli napiwek jest doliczany do rachunku, pracodawca nie płaci podatku VAT, ale pobiera podatek dochodowy i wypłaca pracownikowi kwotę netto pomniejszoną o podatek VAT.

REKLAMA

Zdaniem eksperta inFaktu napiwki powinny być zwolnione z podatku dochodowego. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem limitu dla nieopodatkowanych napiwków na przykład w kwocie 100 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA